the boat that rocked

başrollerde philip seymour hoffman, bill nighy, chris o'dowd ve emma thompson'ın yer aldığı 2009 yapımı müzikal komedi.

konusu şöyle: 60lar'da ingiltere radyolarında ağırlıklı olarak pop müzik çalınıp, günde sadece 45 dk-1 saat rock'n roll'a izin verilerken; bir grup dj kuzey denizi'nin ortasında radio rock gemisi ile korsan radyoculuk yapmaktadır. filmde de annesi tarafından adam edilmek üzere tekneye yollanan genç (ve taş) carl'ın ilk başta alışamadığı daha sonrasında bir parçası olduğu radyonun ve buradaki kişilerin über eğlenceli ilişkilerini izlemekteyiz.

trailer ---- spoiler---

müzikalden çok müzikli film aslında ve müzikler inanılmaz, özellikle de o dönemi seviyorsanız ayrıca güzel geliyor insana. ayrıca ülkenin yüzde doksanınındna fazlasının dinlediği radyonun başbakanın egosu uğruna savaşı, daha doğrusu sansürün-yasaklanmanın, sanata-müziğe karşı bu negatifliğin pek de ülke fark etmediğini gösteriyor film.

philip seymour hoffman ise tek kelimeyle inanılmaz, hatta "fuck!". sadece dönem ve eğlence içermesi yanısıra, ufak ufak aşk meşk olayları da olması insanın hoşuna gidiyor; mesela carl'ın açılmamış bir gonca olması ve nihayetinde kendisini aldatsa da marianne kızımızla mutlu mesut olması gibi. gemideki tek kadın felicity ve kendisi lezbiyen, film boyunca sürekli eğlenceli göndermeler yapılıyor kendisine. başka can alıcı bir nokta ise, kadınları neredeyse hiç konuşmadan tavlayan tom wisdom tarafından canlandırılan mark. hatta bu sırrını da teknenin batma sahnesinde açıklıyor. ayrıca kendisinin o halleri de nedensizce bana heath ledger'ı anımsattı. chris o'dowd'un karakteri çok sevimli, january jones gibi heykel güzelliğinde bir hanımla evlenip sabahında yaşadığı şokla ve tepkisiyle insanı ayrı bir gülümsetiyor.

kısacası izleyiniz, izlettiriniz efendim.

--- spoiler ---
fermuar sahnesini unutamadığım isyancı, güzel müzikli film.