the cove

the cove 2009 belgeseli benim internet ortamına düştüğü ilk anda bulup izlediğim bir belgesel. 2010 istanbul uluslararası film festivalin de istanbul seyircisi ile buluşmuştur. izleyenlerin içini burkan bu belgesel bir çok festivalden ödül ile dönmüştür. bir dönemin çok sevilen televizyon dizisi olan flipperın eğitmeni bu belgeselin ve bu konuda yapılan eylemlerin başını çekiyor. bu konudaki uyanışının sebebi ise çok sevdiği flipper isimli yunusun kendi kolları arasında intihar etmesidir. bir şeyleri değiştirmek ya da değiştirmeye çalışmak ve bu konuda savaş vermeye başlamak için sevdiklerimizi yada bir hayvanımızı kaybetmek ne kadar acı verici bir deneyimdir ki böyle yeni bir başlangıca iter insanı.

belgeselde ilginç olan noktalardan bir tanesi jopan halkının bile bu katliamdan nerede ise bir haber olması ve hatta kendilerine yedirilen bu etlerin zararlarından da haberdar olmamaları. balina eti diyerek insanlara yunus eti yedirdikleri gerçeğini de unutmamak gerekli. dünyanın her yerinde bazı gerçeklerin değişmediği de bu noktada ortaya çıkıyor.

yüreğinizin kolaylıkla kaldıramayacağını düşündüğüm belgeselde daha fazla gerçekle ve son derece vahşi görüntüler ile karşı karşıya kalacaksınız. buna gerçekten hazırlıklı olun.

http://www.imdb.com/title/tt1313104/
yunusların sürekli gülüyor olmaları çok eğlenceli yaratıklar olmalarından ya da sürekli acid kafasıyla gezmelerinden değil de anatomilerinden kaynaklandığını dile getiren " yunuslar ölürken de gülerler " mesajlı yapım.