the descent

yıllardır horror top 10'umda 1 numara olan neil marshall filmi(2005)

ingiliz sinemasından beklenmeyecek kadar kibir ve sıradanlıktan uzak olan film; kapalı alan korkusu ve topluluk psikolojisi anlamında da izlediğim en iyi film. devam serileri ile çok kötü filmler ortaya çıkmış olsa da cehenneme bir adım; kalp krizine yol açacak gerçekçi gerilim sahneleriyle çok ama çok iyi.

sinemada izlemeye giderken bu kadar iyi çıkmasını beklemediğim, özellikle her korku filminde az çok birbirine yakın kadroyu görürken burada bayağı wine momların kelimenin tam anlamıyla cehennemin dibinde kapışmasını izlediğimiz film. yanlış hatırlamıyorsam ilk filmin çok da güzel, tadı damakta bırakan bir finali vardı. ancak ikinci film için aynısını söyleyemeyeceğim.
klişeydi. yaratıksız korku/gerilim yapılamıyor mu artık? paranormal activityden sonra piyasa çöktü ve orjinal fikir tükendi sanki. aynı şeyleri, farklı mekanlarda, daha iğrenç görüntüye sahip yaratıklarla yapıyo gibiler. ama en azından bu seferki aptal, bir şey beceremeyen karakterler değil, dişe diş savaşan tiplerdi.

--- spoiler ---

mağarada insanlığından çıkıp yaratıklaşan filmler görmedik mi? the hills have eyes benzeri şeyimsi gibimsi falan... ayrıca o kadar insanlıktan çıkıp ortama adapte olup evrimleşen insanlar, nasıl olur da "çocuk yaratığı" ölünce güzelim saçlarıyla* gelip duygulanabilir?

hem ayrıca daha ilk saniyeden belliydi kaltak holly'nin o adamla bir şeyler karıştırdığı, o bakışlar, gıybetler, adamın soğukluğu... ve holly'nin neden herkesi bilinmeyen bir mağaraya getirdiği tam olarak cevaplanmadı bile. kocanla aldattım, konuşulabilecek en uygun yer kimsenin bilmediği bir mağara. nays... *

en azından cinli, dini, şeytanlı şeye bağlamadılar sonunda, ona sevinebiliriz. hem hiçbirine tecavüz de etmediler, bu da ilginç yani; normalde mutlaka bir şekilde cinsellik oluyordu korku filmlerinde.

fragmanı daha etkileyiciydi hatta, susuzluk, klastrofobi falan saydırıyodu. ama kimsenin şikayet ettiği olmadı hani psikolojik anlamda.

--- spoiler ---

ikinci filmin fragmanının, başka karakterlerle aynı şeyi işlediklerini ve ilki kadar pozitif yorumlar almadığını görünce; izlemeye gerek yok sanırım. ayrıca, bu filmi alien'la karşılaştırmak, hatta aynı cümle içinde kullanmak, bahsi geçmek o kadar saçmaki. alien yahu, kim kafa tutabilir.