the lord of the rings the fellowship of the ring

yüzüklerin efendisi serisini ılk kitabıdir. diğer kitaplar gibi bunun da filmi çekilmistir. yüzük frodo bagginse varisi bilbodan geçer. hikaye başlar. sauron ordusunu kurmaya başlar. yüzük anlatılır,gollomun hikayesinden bahsedilir. yüzük kardeşliği başlar.
gandalf bu filmde frodoya gollumla ilgili konuşurken şöyle der; 'yaşayanların çoğu ölümü hakeder. ölenlerin bazıları ise yaşamı. sen onlara yaşamı verebilir misin frodo?' *
frodo bu yükü kaldıramadığını,keşke böyle olmasaydı dediğinde gandalf yine şöyle der 'böyle zamanları gören herkes bunu ıster. ama buna karar vermek onlara düşmez. bizim vermemiz gereken tek karar, bize verilen süre içerinde ne yapacağımızdır...' *
köylü yüzüklerin efendisidir! (konuyla alakası olmayabilir, ama bu filmi izleyip üzerine bu yazıyı görünce çok gülmüştüm) film beni basmış, yirmi dakkada ruhumu teslim etmiştim o ayrı.
serinin 3 kitabını da okuyup filmlerinin sadece 2 sine tahammul edebildiğimdir. arkadaş ne uzun filmler valla dayanamadım. (bkz: ömür törpüsü)
sinema tarihinin en gösterişli filmidir... bazı ufak mantık hataları olması bunu değiştirmez. film kitapla neredeyse birebir aynıdır. bir tek işlenmeyen karakter bombadil'di... onun haricinde sahnelerin ihtişamı vs inanılmaz. hele hele uatılmış versiyonları orgazmik saatler yaşatır insana... olsada izlesek tekrar... detaylar, konunun keyifli sarmalları, karakterlerin çeşitliliği... tek kelime ile harikulade...
lord of the rings serisinin kitap olarak da film olarak da en sevdiğim bölümüdür. belki de kitabıyla fantastik edebiyata attığım ilk adım olmasındandır.
filmde tom bombadil'in, höyük yaylaları'nın yer almaması üzücüdür fakat ne olursa olsun kitaba sağdık kalınmıştır. en azından şu hobbit zımbırtılarında yaptığı gibi sıçmamış evrene peter jackson. bak yine adını andım tepem attı töbe ya..
an itibariyle fox tv'de gösterilen film.
ticari sinemanın en iyi filmlerinden biri. bu tür filmleri her zaman izleyemesem de birkaç yıl da bir fantastik film izleme isteği doğar içime. üç seriden oluşan bir yapım olsa da ve yapım yılından 10 yıl sonra izlesem de sürükleyici bir film olduğu su götürmez bir gerçek. filmin üzerine yazılmış bir yüksek lisans tezi de bulunmakta.