tipe aşık olmak

yanılgıların en büyüğü, gelip geçici olan aşk türü, bir nevi şıp sevdidir. asıl olan sevgidir tabi ki ama gönül bu hep yakışıklı/güzel olana konar. ama yüreği en sağlam olana sevene konsun en iyisidir.
aşk kurgudur'un gereği olarak gerçekleşen durum. uzun bir birikimin sonucunda kime aşık olacağımız konusunda bir veri tabanı oluştururuz ve karşımıza çıkan insanla o veri tabanı örtüşüyorsa aşk oluşur. hesapsızca oluşur aşk. tipe de aşık olur insan, bir gülüşe de, paraya da, karizmaya da... insanın önceliğine bağlı. ama gel gör ki karşıdakini tanımaya başladıkça kurguyla gerçek uyuşmaz ve sonuç genellikle hayal kırıklığı olur. işte o an herkesin dilinden şu cümle dökülür: "aşk da yalanmış be!"
herkes iç güzelliği önemsediğini söyler ama dışın çirkinse kimse iç güzelliğine bakmaz. ye kürküm ye hesabı. tipe aşık olduğunu saklamayan, açık eden dürüsttür en azından.
teori gereği, aniden sona ermesi beklenen "aşk"tır.
'' toplumun dediği olur '' a çok net bir örnektir. yoksa yanıt gecikmez: '' yakışmamışlar. '' diğer bir yandan da çok hoş bir tipi varsa elinizden kaçırma korkusu, hoş bir görüntüsü yoksa da sizin gözünüzün dışarda olma ihtimali doğar. gel de aşık ol-ma.
tipini yediğim diye gidip konuşma seviş dediğim insanlar olmadı değil.
güzelliğine güvenme sakın bir sivilce yeter demiş atalar doğru demiş. daha kalıcı şeyler lazım.