trainspotting

benim için bu tip filmler arasında a clockwork orange * ve requiem for a dream arasında bir yerdedir. senaryo walshin filmle çok alakalı olmayan romanından john hodge tarafından gönderme şeklinde uyarlanmıştır. film sahnelerinde uyuşturucu alan kişilerin beynindeki halisülasyonlar yer alır. bu sebeple uyuşturucuya özendiriyor diye bir dönem yasaklanmış, piyasada korsanı bile bulunamamış, üniversitelerde * derslerde gösterimi yapılmıştır.

not: lou reed perfect day şarkısını o kafayla dinlemeyi öğretmiştir.
uyuşturucu temalı filmlerde , requiem for a dream den sonra benim için ikinci filmdir, özellikle tuvaletin içinden denizlere açıldığı o muhteşem sahne uyuştucu kafasının en muazzaam resmidir dünyaya bir bağımlının gözüyle bakmak istiyorsanız izlemelisiniz.
bir arkadaşımın " oluum kitabını oku bence çoook çok daha iyi demesiyle" "hassiktir lan kitabı da mı varmış dediğim" " heralde amk kitap uyarlaması o film" demesiyle dumura uğradığım, koşarak internetten siparişini verdiğim kitap uyarlaması filmdir. defalarca izledim. geçen kamil koçun otobusunde vardı yine izledim * kitabını okumak için de sabirsızlanıyorum
vasat bir çeviriye sahip uyuşturucu temalı film. film her izlendiğinde bakış açısını değiştiriyor.

--- spoiler ---

başarısızlık ya da başarı, nedir ki? kimin sikin de ? hepimiz oldukça kısa bir zaman dilimi içinde yaşar ve ölürüz. budur hepsi; hikayenin sonu.

kafan güzelken tek derdin olur: uçmak. indiğinizde ise, birden geri kalan her boka endişelenmeye mecbur bırakılırsınız.

eğer yasa dışı olsaydı kendimize c vitamini bile enjekte ederdik.

--- spoiler ---
--- spoiler ---
iskoçyalı olmak boktan bir şey. biz en altın da altındayız. kahrolası dünyanın pislikleriyiz. en zavallı, perişan, aşağılık, boktan, medeniyetteki en boktan insanlarız. bazı insanlar, ingilizlerden nefret eder. ama ben etmiyorum. onlar sadece aptal insanlar. öte yandan, biz aptal insanlar tarafından sömürgeleştirildik. bizi sömürmeleri için daha iyi bir ırk bulamazdık. ibneler tarafından yönetiliyoruz. çok boktan bir durum, tommy. ve dünyadaki tüm temiz hava bile bu gerçeği değiştirmez.
--- spoiler ---