türk dizisi klişeleri

-dizide mutlaka aptal aptal yürüyen bir başrol kızımız olur. sürekli bir panik halinde oradan oraya, ayağının ucuyla koşar. yanına da yakışıklı bir erkek koyarlar. genellikle bu, yaz dizilerinde olur. normalde bu kızın yüzüne bakmayacak erkek, her ne olduysa bu kıza deliler gibi aşık olmaktadır.
-filmde yakışıklı oğlanın mutlaka lüks bir aracı olur.
-mutlaka zengin mahallede, mümkünse yalıda falan oturur ana karakterler.
-her zaman fakirler övülür. zenginler ise sürekli balolarında batı stilinde dans ederler. hiçbir zengin, zeybek falan oynamaz mesela. tango, bale falan yaparlar.
en az iki kişi birini öldürür ve mutlaka onu gömer.

ne hikmetse de hiçbir yakını çıkmaz bu gömülen kişinin.

en sonunda da allah'ın takdirinden olsa gerek suçu bir yabancı üstlenir.
herhangi bir kaza yahut hastalıktan hastaneye düşmüş kişiye vaziyeti ne olursa olsun elektroşok yapılır ve yüzde doksan uzun bir uğraştan sonra hastamız hayata döner.
mutlaka yangın çıkar ve biri içeride kalır.
çoğu dizide morg sahnesiyle karşılaştım. kişi ortadan kaybolur telefon gelir morga gelin denir.herkes morga koşturur iki saat ölünün üstündeki örtü kaldırılır yavaş çekim ve bol gerilimli müzikle. nihayet örtü kaldırılır ve tabi ki ceset başkasının çıkar. herkes mutlu olur.
dizideki ana roldeki erkek, mutlaka aşırı sinirli, sorunlu ve can sıkıcı şekilde antisosyal olur. zengindir ve ailesi ile sorunları vardır. herkes birbirine bağırır ve kimse kimseyi dinlemez.
zengin çocuk fakir kıza aşıktır. aynı zamanda zengin çocuğun arkadaşı güvenilmez, piç zengin kankası da ya kıza aşıktır ya da kızı emüklemek istemektedir. aynı zamanda başka bir kadın başroldeki zengin çocuğa aşıktır. bu nedenle bu diziler gerçek hayatta yaşansaydı çoğunlukla orgy ile biterlerdi.
öncelikle herkes çok güzel olur. pardon, yanın yanı roller birazcık sıradan olur. onun dışında tüm karakterler çok güzeldir.
esas oğlan, mutlaka zengin olur. yani, orta halli olanına son zamanlarda hiç denk gelmedim. çok yakışıklı olduğuna değinmeme gerek var mı?
esas kız fakir olur ama gene de müstakil evi boğaz'ı görür. fakir işte, çok şey etmeyin.
esas kızın veya oğlanın etrafında dolaşan, ebleklik eden bir yakın arkadaş/akraba olur. bunlar genelde çok güzel olmazlar.
yaz dizilerindeki hiçbir cinsel/sosyal varlığı olmayan, tek işi feminenliği ile seyirciyi güldürmek olan gay karakter.
esas kız genelde el değmemiş gonca güldür ve flört olayından hiç anlamaz, veya bir iki ilişkisi olmuştur. kendi fakir arkadaşlarından birisi bu kıza aşıktır, hatta bu gariban kardeşimiz sık sık sevdiği kıza ilişkisi konusunda danışmanlık yapmak durumunda kalır. fakir kız aşırı gururludur.
ekranın üstünden izleyiciye merhaba diye fırlayan mikrofon.
türk kızlarının mütemadiyen gösteririm ama elletmem felsefesine sahip olmaları ve türk erkeklerinin bekarete çok önem vermeleri.