türk tabipler birliği yöneticilerinin gözaltına alınması

türk tabipler birliği, afrin'e başlatılan zeytin dalı harekatı'na karşı barış çağrısı yapmıştı. cb recep tayyip erdoğan kendilerini "terör seviciler" ifadesiyle hedef göstermişti. sonrasında iç işleri bakanlığı hemen harekete geçti ve soruşturma başlatılmasını istedi. türk tabipleri birliği'nin yöneticilerine sabah saatlerinde ev baskınları düzenlendi ve gözaltına alındılar. ttb şuan için birçok dernek kuruluş tarafından destekleniyor olsa da gözaltı sonrası tutuklama kararı da çıkarılması yakındır.

gözaltına alınan ve evleri arananlar şöyle; ttb başkanı raşit tükel, merkez konsey üyeleri sezai berber, sinan adıyaman, selma güngör, şeyhmus gökalp, hande arpat, ayfer horasan, taner gören, funda obuz, yaşar ulutaş, nazım yılmaz.

https://www.evrensel.net/haber/344447/tu...
yaşamdan yana, barıştan yana bildiri yayınlayan ve gözaltına alınan 11 yöneticiden 3 ü serbest bırakıldı. ttb'nin yanındayız şeklinde tweet atan, paylaşımlar yapan birçok kişi de sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınıyor. birçok şehirden tabipler odası mensupları yürüyüşlerle bu gözaltı kararını protesto ederken de gözaltına alınıyor. memlekette doktor da kalmayacak bu gidişle!
geriye kalan 8 yönetici hekim de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış. “savaş bir halk sağlığı sorunudur” demişlerdi, öyleydi de zaten. serbest kalmalarına sevindim.