türkiye ayıları

türkiye’de "ayı"(bear) başlığındaki ilk eşcinsel oluşumu başlatan grubun adı.

ayilar.net grubun resmi sitesidir. bir süreliğine site yenileme çalışmaları nedeni ile bakıma alınmıştır.

http://www.escinselsiteler.com/turkiye-ayilari.html
bir süredir suskun olsalar da en azından varolduklarını bilmenin rahatlatıcı olduğu ilk eşcinsel ayı grubu.
beargi adlı e-dergi oluşumu sayesinde sanal ortamda belli bir reputasyon kazanmış olsa da tahminimce organizasyon, teknik altyapı ve kaynak eksikliği nedeni ile bu durumu daha da ileri götüremiyorlar bir süredir. bir ara web siteleri bir foruma sahipti ve az da olsa komunite ile olan iletişim buradan sağlanıyordu. sonrasında bu hizmet de kapatıldı.
şu ara tekrardan okuduğum metis yayınları’nın “siyahbeyaz” serisi kapsamında yayımlanan “eşcinsel erkekler” kitabının 25 tanıklığından birisi olarak kurucularından “mehmet ali” ile röportajı yapılan oluşum. sanırım artık devam etmiyorlar. kitap da zaten bayağı bi eski.

kırkpınar güreşleri vasıtasıyla tüm dünya çapında tanınma hadisesinden bahsediliyor. 10 sayfayı bulan röportaj gayet güzel bilgiler içeriyor. hatta dikkat çeken birkaç cümlesi şöyle:

- ben erkeklerle yatan bir erkeğim, ama erkeğim. bunu göstermek için saçımı başka türlü kesmem ya da hareketlerimde kimi değişikliklere gitmem gerekmiyor. buyum, böyle rahatım. bir erkekliğim var, buna ne ben müdahale etmek istiyorum, ne de dışarıdan bir müdahale olsun istiyorum.

- erkek olmanın bazı özellikleri var: vücut kılı, yüzdeki tüyler, sakal ve bıyık, belirgin bir vücut yapısı... bunlar bence erkek imajını sağlayan, bakıldığında erkek dedirten şeyler.

- travestiler eşcinsellikte nasıl bir uç noktayı oluşturuyorsa, ayılar da öteki uç noktayı oluşturuyor.

- “kamyon şoförlerini, ameleleri seviyorsunuz,” gibi eleştiriler geldi. ne yapalım, bunu seviyoruz kardeşim.

- kadınların eşcinselliğe bakışı çok sıcaktır zaten.

- “siz erkekten anlıyorsunuz,” diyen kız arkadaşlarımız var.

- hayır, erkeksi tavır önemli ama, bizdeki asıl önemli olan şey, kendini vücut kılıyla, sakalla, bıyıkla ifade etmek.

- adamın (erkeklerin) karşısına öyle bir imaj koyuyorsun ki, adamın erkekliğinden daha erkek bir imaj ama eşcinsel ya da biseksüel diye imza atıyorsun. çünkü topluma bakarsan bıyık erkekliğin sembolüdür.

...

bir ara da anadolu ayıları vardı. hatta ankara’ya ilk taşındığımda iletişime de geçmeye çalışmıştım ama onlar da dağılmıştı sanırım.

bu arada, “ağustos” etkinlikleri için, ayıstos derlermiş. ben beğendim.

kitap da oldukça hoş.
en azından, insana fikir veriyor ne nedir nasılmış bir zamanlar diye. videodaki gibi bir düsturu hayatında yer verenlere şiddetle tavsiye edilir: