türkiye'nin hükümetsiz daha mutlu olması

tv'de sıçan suratlı bir kısım siyasetçileri daha az görüyoruz, sırf hükümet yok diye kıyamet kopmadı, hükümetsiz kaldığım için yolda beni çevirip sikmeye çalışan da olmadı bereket versin. havalar güzel, na-hükümet hali bana şans getirdi valla sevgili de yaptım, oh kuşlar böcekler falan.

demek ki hükümet dayatmacası yaşamadan da nefes alabiliyor ve hayatta kalabiliyoruz. tabi hükümet kurulsun gene hükümet olmadan yürümeyecek işler de var ancak dünyanın sonu olmadığını da tecrübe etmiş olduk.
o kadar da değil sanki. bir kesim demokrasi ve temsiliyet açısından baktığında şu anki ortamı sakin görebilirken diğer kesim de istikrar, ekonomik belirsizlik, enflasyon açılarından baktığı için bir an önce hükümet kurulsun kafasında. bu diğer kesim dediğim kesim daha çok yaş ortalaması oldukça yüksek ve geçmiş dönemlerin başarısız koalisyonlarını görmüş kimselerden oluşmakta *. dolayısıyla genç neslin chp, hdp gibi yüksek temsiliyet sağlayan partilere oy vermesini de buradan açıklayabiliriz, çünkü olası bir koalisyonu öngörmekten ziyade meclisin demokratikliğini düşünüp oy vermişlerdir. (kendim de dahil buna)

sonuç olarak mutluluk bu demografik dağılımda gelecek kaygısını demokrasi / ekonomik istikrar olarak ayrı iki temel değişken üzerinden gören kesimler üzerinde değişmekte.