tütün

sigara içiyorsan, tütün içecen, bayım. adıyaman olacak böyle. yolu yaman, başım duman. adıyaman bulamadıysan, bitlis ile yetineceksin. saracaksın böyle mis. tütün kokacak böyle etraf. "aha işte" diyeceksin "işte şimdi sigara içiyorum!"


tanım:
sigara dünyasının king'idir, kralıdır, kraliçesidir, hükümdarıdır, şahıdır tütün.
sigaranın hammaddesi.ayrıca patlıcan bitkisiyle aynı türdendir.
sigara dünyanızın azrailidir, kanseridir. ayrıca bu devirde kimse sultan değil, hükümdar değil bezirgân değil, bu kadar güvenme hiç kendine, kimse şah değil padişah değil taammı.
türk halk müziğinde yaraya basılan.
başladıktan sonra *, insanın normal sigara içmesine izin vermeyen muhteşemlik. *
bir ay süre ile kullandığım ve göğsümde hatırı sayılır derecede tıkanma yaptığı için normal sıgarama geri dönüş yaptığım ve dahi bir daha ağzıma sürmediğim berbat ötesi zımbırtı.
solanaceae(patlıcangiller) familyasından nicotiana türü olup 60 alt türü bulunur. nicotiana tabacum ve nicotiana rustica türleri üretime ve kullanıma elverişli türleridir.
nicotiana rustica; daha çok ilaç endüstrisinde,ziraide kullanılır,ülkemizde de yetiştirilir.maraş otu diye bilinen karışımın temelidir.
nicotiana tabacum; ise sigara,pura,pipo için üretilen tütünleri kapsar.bunun alt türleri de o kadar çoktur ki,sayısını bilmenin imkanı yoktur.benim bildiklerim;virginia, burley, corojo,oryantal tütünlerdir.
bir gökhan türkmen şarkısı.


sözleri şun şekilde:

bak yine sağ elim o kalemde
sol elim yırttığımı sandığın o resimde
sen yine sonsuzum ben bu kez yorgunum
dokunsan hayaline boğulurum
ellerim gizledi gerçeği
dışı tütün kokan o hasreti
bunca yıl yapamam dur hayır
gururum bu aşkın tek serveti
kal bu sözler dönmen için yazılmıyor
sanmaki hiç içim sızlamıyor
öldürmez ayrılık oysaki pişmanlık öldürüyor
kal bu sözler dönmen için yazılmıyor
sanmaki hiç içim sızlamıyor
öldürmez ayrılık oysaki gerçekler öldürüyor
en iyisi, damağa ciğere en güzel dokunanı bitlis-mutki yöresinden çıkar. batıya satılanı, suya basılmışı, balgam yapanı, ecnebi kağıtlarına* sarılanı hiç makbul değildir. arap kağıdını ısıra ısıra sarılmışı açık ara seksidir, lezizdir.