ülkemizde tüm gaylerin kadınsı pasif gay olarak bilinmesi sorunsalı

gay olduğumu ilk açıkladığım ablamdan gelen cevap,
-sen mi ? ama sen erkek gibisin!
-öyleyim zaten.
-eee gay değilsin demek ki!
-hayır böyle gayler de var.
-nası lan, kıllı adamlar da mı var?
-evet.
-neden seçtin böyle bir şeyi,kim alıştırdı seni bu yola?
-hayatımın önune muz kabugu koymuslar,göremedim ,kaydım, dustum abla.*
-neyse kurtarıcam ben seni.
-yetiş bacım.


daha eskisini bilemeyeceğim ama son yıllarda halkın karşısındaki örnekler böyle olunca ister istemez agılama da bu şekilde oluyor. sevilen, sayılan ağır abiler/amcalar da açık etseler iç dünyalarını mutlaka daha farklı olur. aklınızdan kimler geçiyor bilemem tabi ama dizilerde baba karakterinin vazgeçilmez oyuncularından bildiklerimiz var sanırım.. toplumun şaşırma vakti gelmedi mi acaba?
bir eşcinsel erkekte illaki feminenlik arar yurdum insanı.

(bkz: türkiye de gay olmak)
gay olduğu anlaşılmayan gayların genelde gizli olmasından dolayıdır. halkımızın büyük çoğunluğunda da bir şeyleri araştırmak adına herhangi bir çaba olmadığı için televizyonda gördükleri birkaç örnekle yetinirler. ama türkiye'de de adam kendi çapında eşcinsel hayatını sürdürebiliyorsa durduk yere açıklayıp neden bütün saygınlığını kaybetsin tabii.
bu durumu apaçık gösteren başka bir şey de gayların türk dizilerindeki tek yerinin sitcom'lardaki feminen ve dert dinleyen bayan kuaförü olmaları. zaten bunun dışında bir gay olursa da büyük tepki alıyor. kılıç günü diye bir dizide iki erkeğin yatakta bulunduğu bir sahne vardı mesela çok tepki almıştı ve 8 bölümde bitmişti. reyting yüzünden deniyor ama kim bilir kaç kişi izlemeyi bıraktı bu sahne yüzünden.
daha da trajik olan versiyonunun tüm pasiflerin kadınsı olunduğunun düşünülmesi olduğu tespit.
ev arkadaslarıma asla kabul ettıremedıgım durum . şimdi sen bizi banyo yaparken izliyormusun diye tepki alıp kahkahalara boğulmama sebep olan algı . ki beni yargılamadıkları içinde onlara burdan teşekkürlerimi sunuyorum.
hayatları boyunca ekranlarda ya da sokaklarda transeksüel bireyler gözlerine çarpmasından kaynaklandığını düşünüyorum.
ayrıca şöyle bir şey de var ;(bkz: erkeksi erkek)

o ne demek?
izlenilen amerikan sitcomlarının halkımız üzerindeki etkisi.
ayh kim çıkarıyor böyle sheyhleri ayoll hepimiz erkeyiz
nedenler çeşitli:
- ülkemizdeki transkadınların yıllarca kendini gay sanması.
- eş cinselliğin -adı üzerinde- eş cinsi (yani kendi cinsini) çekici bulmak demek olduğunu okuyamayacak beyinlere sahip bireylerin bolluğu.
- ataerki baskısı ile erkekliği sadece bir kesimin yorumlamasına izin vermek.
- mitoloji bilmemek. yunan mitolojisinde tüm kahramanlar eşcinseldir ve hepsi de erkeklik timsalidirler. (bkz: akhilleus/patroklos). aynı gerçek sümer mitolojisinde gılgamış/enkidu ilişkisinde görülür.
dolaylı olsa da bir fatih ürek, kuşum aydın ya da bülent ersoy gerçeği var. ister istemez oluşan algı bu yöndedir. algıda seçicilik bir sorunsaldır.
hollywood ve medyanın da payı büyüktür, tv deki bütün gay karakterler feminendir
feminen olmak bir tercih olmakla birlikte model olarak topluma kadınsı gay'lerin sunulmasından kaynaklanan durum.

yıllarca bu toplum kuşum aydının makyajı ve " fatih ürek'in dudak uçuklatan dekoltesi manşetleri" ile gözünü açtı. ve çoğu insan bu model eşcinselleri bacısı olarak gördü ve öyle kabul etti. daha geriye gidersek zeki müren örneği var. haliyle toplum kendisine sunulan malzemeyi algısı aldığı ölçüde yorumladı.

maskulen gayleri toplum önüne çıkarmak kimsenin işine gelmiyordu çünkü, eşcinsel olma durumunun gayet olağan normal ve ciddiye alınması gereken bir olgu olduğunu halka göstermek özellikle devletin tercih ettiği bir yol değildi. bu şekilde bir nevi pazarlama taktiği ile toplumda feminen gay baskınlığı politikası yaratıldı ve halen de devam ediyor.
halka sunulan, göz önünde bulunan ve daha çok dikkat çeken gaylerin kadınsı* özelliklere sahip olmasından kaynaklı durumdur. ülkemizde kadın gibi davranmak güçsüzlüğü, pasifliği sembolize eder, gaylik ise istenmeyen bir durumdur. bu iki özellik birleştirilerek tüm gaylerin kadınsı olduğu ve bunun ne kadar kötü(!) bir şey olduğu mesajı tüm beyinlere altttan alta işlenmektedir. çünkü gaylerin de maskülen* olabileceği ihtimalinden korkulur ve yokmuş gibi davranılır.
çok ta tın. s.kimde bile değil. nasıl ki tüm kürtleri terörist, izmirlileri gavur, dindarları şeriatçı, tüm ermenileri vatan haini, tüm alevileri sapık, tüm rusları alkolik, avrupalıları entel dantel görebiliyorsa bu ülke vatandaşlarının belli bir güruhu, gayleri de bu şekilde algılamaları hiç şaşırtmamıştır. varsın öyle bilsinler;)
ayılarla henüz tanışmamışlardır.
düz mantıktır belki.

"erkekten hoşlanan kişi kadındır. o zaman kadındır bu kişi. e kadınlar sikemez, o zaman siktirtiyodur"
bakınız ülkede cahiliz araştırıyoruz sorgulamıyoruz bize ait olan bir bilgi yok hep sagldan soldan duyduğumuzla yetiniyoruz mesela her gay'ın kadınsı görünmesi falan değil mesele bizim cahilkigimizle alakalı
ali'nin dediğine neden hemen inanıyoruz neden ali sen yanlış biliyorsun demiyoruz çünkü araştırmacı sorgulayıcı yönümüzü kaybettik tıpkı şuan şu zamanda ülke yönetimindekilerin bizi kandırdığı gibi kulaktan dolma bilgiler yaşıyoruz ve ölüyoruz
  • /
  • 2