uzun süreli ilişki

32 Entry Daha
sağlaması zor olan ilişki türü. eşcinsel ilişkilerde daha da zor. eşcinsel ve türkiye'de yaşanan ilişkilerde katmerli zor. ama olmaz diye birşey yok. bana göre eşcinsel bir ilişkiyi uzun süre götürmek istiyorsanız, karşılıklı sevgi, saygı, cinsellik vs. tarzı her ilişkide uyumlu olması gereken durumlar dışında üç önemli koşul var. bunlar:

1. cinsel kimlikle barışık olmak. iki kişinin de kendi eşcinsellikleriyle barışık olmaları gerekiyor. kendi cinselliğiyle barışık olmayan biri, sürekli olarak gitgeller yaşayacağından, kafası acaba karşı cinsle olsam nasıl olurduya sık sık gideceğinden ve gerek kendi içindeki gerekse dıştan gelen baskılara dayanamayacağından, o ilişki uzun süremiyor. türkiye eşcinsel ortamında böyle insanların sayısı maalesef az.

2. ekonomik özgürlük. tercihen her iki tarafın da kendi ekonomik özgürlüklerine sahip olması, ilişkilerinde dış baskılara karşı göğüs germelerinde önemli. karşı tarafı da besleyen tek taraflı ekonomik özgürlük de olabilir tabii fakat bu ilişkide uzun vadede dengesizlik yaratıp sıkıntılara yol açabilir. böyle bir durum, bir kariyer perspektifi varsa bir süre tolere edilebilir herhalde, mesela ilişkidekilerden biri üniversite öğrencisi olup okulunu bitirmeye çalışıyorsa. ekonomik özgürlük derecesi sağlamanın ötesinde bir miktar daha fazla maddi imkansa işleri daha da kolaylaştırır.

3. büyükşehirde yaşıyor olmak. hatta tercihen yurtdışında yaşıyor olmak. herkesin birbirini tanıdığı, mahalle baskısının tavan yaptığı bir şehirde, eşcinsel bir ilişkinin fazla şansı yok. hatta aslına bakarsanız türkiye için herhalde istanbul, ankara, izmir, antalya falan gibi kim kime dumduma yaşanabilecek bir kaç yer dışında herhangi bir yerde çok zor.

ayrıca kişisel gözlemim olarak "aktifim de aktifim" diyen tipler, toplumsal cinsiyet kalıplarını aşabilmiş tipler olmadığından, bu tip insanlarla da uzun vadeli bir ilişki pek mümkün olmaz. toplumsal kalıpların dışında bir ilişki yaşayacaksanız, her iki tarafın da bir zahmet az buçuk liberal düşünebilen kişiler olması lazım.

bunun dışında uzun süreli bir ilişkinin başka pek çok gereksinimi oluyor elbette ama bunlar daha tüm ilişkilerde ihtiyaç duyulan birşey. ha tabii bir de sizin durumlarınızı farkedince sizi öldürmek için peşinize düşmeyen bir aileye de ihtiyaç var burada maalesef.

not: evlilerle kurulan evlilik dışı ilişkiler bu yazıya konu edilmemiştir.
16 Entry Daha