vajinismus

kadınların yaşadığı bir problem. bazen çözümsüz kalabiliyor. kasların vajinayı kapatması ve ilişkide zorlanma, fazlasıyla acı ve ilişkiye girememe durumu. bir arkadaşım 4 yıl boyunca eşiyle birlikte olamamış, tedavi süreci sonrasında da çözüme kavuşulamamış ve devamında boşanmışlardı.
amcik kilitlenmesi. kukunun, pipiye "daglara taslara ama sana asla" diye çemkirmesi.

(bkz: çanakkale geçilmez)

vajinismus, kadınlarda görülen cinsel bir işlev problemidir. vajina girişini çevreleyen pelvis kaslarının istem dışı kasılarak cinsel birleşmede acı ve ağrıya neden olması veya bu sebeple cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi şeklinde tanımlanabilir. kasılmalar, cinsel birleşme dışında jinekolojik muayene esnasında ve vajina içine tampon yerleştirme durumlarında da ortaya çıkabilir. öte yandan vajinismus; fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi olarak ifade edilebilinir.
cinselliğin tabu olarak görüldüğü bizim gibi toplumlarda sık rastlanan psikolojik rahatsızlık. cinsel birleşmenin ayıp ve tabu haline getirilmesi bu rahatsızlığı tetikleyen ve oluşturan temel nedenlerin en önemlisidir. çocukluktan itibaren seks yapmanın korkunç ve ayıp olduğunu işleyen aile bireyleri, kız çocuklarının zihnine kalıcı hasarlar bırakabilir. bir süre sonra o genç kız cinsellikten öylesine soğur ve öylesine korkar ki, vajina çevresindeki kaslar cinsel birleşme esnasında istemdışı kasılmaya ve kapanma eğilimi göstermeye başlar. rahatsızlık öyle şiddetli hale gelebilir ki, vajina içine tampon yerleştirmek dahi mümkün olamaz. tedavisi için uzun süreli terapilere ve bazı antidepresanlara ihtiyaç duyulabilir. kimi bireyler rahatsızlıktan kurtulurken, bazıları ömürleri boyunca bu şekilde yaşamaya mahkum kalabilir. haydar dümen gibi bazı isimlerin önerdiği vajina genişletme operasyonları sadece erkekleri düşünen egoist bir tedavi biçimidir. başvurulması gereken adres iyi bir pskiyatri uzmanına görünmektir.