venedik

venedik italya'nın sular içindeki şehridir. italyanca venezia. kıyıdan neredeyse 8 kilometre ötede bulunan venedik adası üzerinde bulunur. karada mestre bölgesine bağlıdır. şehrin her tarafı saraylar, kanallar köprüler ile doludur. adayı ortadan grand kanal iki ana parçaya böler ve grand kanal üzerinde 4 tane köprü bulunur. bu köprülerden en meşhuru rialto köprüsü dür. şehirde daha doğrusu adada kesinlikle taşıtla arabayala ulaşım yoktur. arabaların ve otobüslerin gelebildiği en son nokta tren garının yanındaki büyük meydandır.

venedik hayatımda gördüğüm en ilginç şehirdi. evet çok klişe ama cidden 'insanlar suyun içinde nasıl yaşıyorlar?' diye sordum. süpermarketlere bile mallar teknelerden bırakılıyor. insanlar kanolarla kendi evlerinin bulunduğu kanllara girip evlerine giriyorlar. genel olarak venedik nüfusu 270 bin civarında olsa da büyük bir çoğunluk karadaki mestre bölgesinde yaşamaktadır. şehrin ve italyanın en büyük meydanı olan piazza san marco için fransız yazar alfred de musset meydan için "avrupa'nin salonu" demiştir. ayrıca bu meydandaki güvercinler de inanılmaz vahşi ve edepsizler. elinizdeki yemi bisküviyi almak için gözünüzü bile oyabilirler dikkat. şehirde denenmesi gereken en önemli içkilerden birisi mükemmel bir italyan kokteyli olan spritz.

batıyormuş diyorlar. izlediğim bir belgeselde her geçen gün batan şehri kurtarma yolları ve şehrin altyapısı hakkında yoğun çalışmalar yapıldığı söyleniyordu. sular içinde oldugu için rutubet kaçınılmaz tabiki. venedik çok çabuk gezilebilecek bir şehir. bu sebeple vaktiniz olursa vaporetto biletlerinizi alıp yakınlardaki cam işçilikleri ile ünlü murano ve burano adalarını, upuzun sahilleri olan lido adasını ziyaret etmenizi öneririm.