venüs

çoban yıldızı olarak bilinir.
gök cismi,aynı zamanda bananaramanın parçası venüs
2006 yapmı bir peter otoole filmi yönetmen koltuğunda roger michell var. sıkılgan arkadaşlara hiç tavsiye edilmez.
afrodit in roma mitolojinde ki ismidir.
bir tanrıçadır. sanattır. güzelliği, zarafeti, zevki, erotikliği simgeler. kadınların gezegenidir. dünyayı daha güzel bir yer yapar.
boğa ve terazi burçlarının yöneticisidir.
mitolojideki venüsün memeleri ve saçları çok güzeldir.
"venüs mü diyor penis mi? anüs mü?" diye kafalarda edepsiz soru işaretleri oluşturan bir lady gaga şarkısı.

bir ilkokul ogrencisi tarafindan anus ile karistirilmis gezegendir.

soru: sindirim nerede baslar nerede biter?
cevap: agizda baslar, venuste biter.

**
güneşin batıdan doğup doğudan battığı,bir gününün 243 dünya gününe denk olduğu,bir yılı bir gününden daha kısa süren ve saat yönünde dönen tek gezegen.sıra dışı bir gezegen,eğer gök bilimci olsaydım en çok bu tuhaf gezegeni incelerdim.
gökbilimciler: " venüs bir zamanlar okyanuslarla kaplıydı"

gökbilimciler, atmosferi zehirli sülfürik asitle kaplı olan venüs'ün bir zamanlar sıvı karbondioksit içeren okyanuslara sahip olduğunu ileri sürdü. okyanusların venüs'te dünya benzeri jeolojik oluşumları tetiklediği düşünülüyor.

abd'li bilim insanları, venüs gezegeninin bir zamanlar 'sabun köpüğüne benzeyen' sıvı karbondioksit okyanuslara sahip olduğunu öne sürdü. araştırmada, son derece sıcak ve kurak bir gezegen olsa da, venüs'ün geçmişinde 25 metre derinliğe ulaşan okyanuslara barındırmış olabileceği belirtildi.

space.com'a açıklama yapan cornell üniversitesi'nden dima bolmatov, 'venüs'ün atmosferinin yüzde 96.5'inin karbondioksit olduğuna' dikkat çekti. bolmatov, venüs'te dünya'dakine benzeyen eğimli vadiler, nehir yatakları ve ovalar bulunduğunu belirterek, bu yapıların sıvı karbondioksitten oluşan okyanusların etkisiyle oluştuğunu savundu.

dünya'ya en yakın gezegen olan venüs, 500 dereceye varan yüzey sıcaklığı ve atmosferini kaplayan zehirli bulutlarla aynı zamanda yaşam olasılığı en düşük olan yerlerden biri. bilim insanları venüs'teki sıcaklığın geçmişte daha fazla olduğuna ve bu şekilde yüzeydeki yüksek basıncın karbondioksit okyanuslarına izin verdiğini düşünüyor. venüs'te yüksek basıncın etkili olduğu dönemin 100-200 milyon yıl sürdüğü tahmin ediliyor.

karbondioksit okyanusların sıvıyla kaplı gazdan oluşan 'balon köpüklerini' andırdığını belirten bolmatov, yüksek basınç ve ısı altında maddenin sıvıdan gaza ve gazdan sıvıya geçişi daha detaylı araştıracaklarını belirtti.

küresel ısınmanın had safhada yaşandığı gezegen,belki de dünya'nın uzak gelecekteki halini yansıtıyor.

(bkz: neden venüs’te değil de dünya’da yaşıyoruz )