winnie the pooh

winnie the pooh walt disney'in en başarılı tv dizilerinden biri. serinin konusu christopher robin adındaki bir çocuğun hayal dünyasında yarattığı 100 hektar ormanında geçen sevimli ve masum hikayelerden oluşur. karakterlerin hepsi oldukça iyi detaylandırılmıştır ve hepsinin farklı karakter özellikleri vardır. günümüz çizgi filmleriyle kıyaslama yapılacak olursa içinde olumsuz hiçbir öğe barındırmayan ve oldukça öğretici bulunan yapısıyla çocuklara rahatlıkla izletilebilinecek olan gerçek bir masal gibidir. obur ve sakin ayı winnie, korkak ama bir o kadar da kocaman bir kalbe sahip olan domuz piglet, bilgiçlik taslayıp liderlik yapmaya çabalarken en çabuk da soğukkanlılığını yitiren tavşan (ki adı da tavşandı), grubun en neşeli, hareketli ve durmadan kuyruğunun üzerinde zıplayan üyesi kaplan tiger, bezgin ve isteksiz olsa da hiçbir macerada arkadaşlarını yalnız bırakmayan gerçek dost eşek eeyore (igor) serinin başkahramanlarıdır. daha bir çok kahraman geçer çizgi dizde; ilk aklıma gelenler küçük kanguru roo ve annesi kanga iel baykuş ve köstebek.
winnie the pooh'un yaratıcısı a. a. milne'a ilham veren oğlu christopher'ın gerçek oyuncakları olan ayı, eşek, kaplan ve kanguru ingiltere'de sergilenmektedir. christopher'ın ayı oyuncağını hediye aldığı gün olan 21.08.1924 winnie'nin doğduğu gün olarak kabul edilir.
dip not: eski sevgilim bana winnie diye seslenirdi.
küçükken* en çok sevdiğim çizgi filmlerden biriydi. hala olsa hala da hayran kalırcasına izlerdim. hatta adını duyunca beynimde şimşekler çakıyor heyecandan. giriş müziği de çok eğlencelidir. o izlediğim anları düşündükçe, içime bir heyecan, bir güven, bir rahatlık doluyor. bir keresinde tigger'a hayran kalmıştım, teyzemden oyuncağını istemiştim ama almamıştı*. onun yerine bir fil almıştı. olsun o da güzeldi. hiç unutmam...