yandex

rus arama motoru. geçen sene türkiye pazarına girdiler, bir google olmaz tabiki ama yandex haritalar google'dan iyi, özellikle panaroma uygulaması gayet şık. bu ay itibariyle de yandex browser'ı da piyasaya çıkardılar, türkçe desteği gelirse chrome'dan sonraki en iyi browser olabilir gözümde.
opera başlangıç sayfamı yandex olarak kaydettim. ancak aynı aramayı yandex ve google da yapınca malesef google daha iyi sonuçlar verdi. ben kıyamıyorum yine de başlangıç sayfamı değiştirmeye.
saçma reklama sahip arama motoru. alkışlarla karıya yandexle yandexle diye çığırana kadar şarkıyı hep bir ağızdan söyleseniz mahallece güzel bir anınız olurdu.

panorama haritalarda aşmışlardır. sokak sokak dolaşıp fotograflamışlar, deli birşey;

http://harita.yandex.com.tr/
yandex disk diye bişeysi var. iş yerinde ve evde kurulu. bu yüzden eskiden yaşadığım günlük çalışma bölünmesinden tamamen kurtuldum. yok yazdıklarımı mail attım mı ya da flash belleğe kopyaladım mı - flash belleğim nerde derdim kalmadı... ha iş yerindekini şifreli kullandığımdan orda kurcalayan eden de olmuyor ben işe gitmediğimde yerime oturanlarca. basit ama iş gören bi icad vesselam.
google chrome un çükünü yesindir. bazen kullanayım diyorum ama o kadar yavaşlıyor ki yer yer ''acaba internet mi kesildi'' dememe sepep oluyor.
kusura bakmasınlar ama kendisi pek çok insan için virüs sınıfındadır.

kurduğunuz pek çok programla birlikte sinsice tarayıcınıza eklenti ya da bar eklemekten tutun da anasayfasının çorbaya dönmüş olmasına kadar ne ararsan vardır. kendilerinin bir rus şirketi olduğu ve rusya çıkışlı şirketlerin birey haklarından ziyade devletlerle işbirliğini ön plana çıkardığını ve olası bir durumda tüm bilgilerinizi birilerine verme ihtimalini de unutmamak lazım tabii.

mail ve depolama alanı haricin de bir halta yaramayan moskof yapım site.her hangi bir progamını kurduğunuz anda her yerde karşınıza çıkan bar zımbırtıları kafayı yedirtir.en iyisi mail sayfasını ve yandex disk'i kullanıp hemen çıkmak.
kurum ve şirketler için yada domain sahibi olan siteler için mail iletişimini kolaylaştıran sistemleri de mevcut. google, yahoo gruplar gibi fakat domain uzantılı mailleri domain veya host şirketiyle uğraşmadan yandex üzerinden sağlayabiliyorsunuz. e hoş. homojen dergisinde iletişimi bu yapının üzerinden sağlamayı hedefliyoruz.