yetmez ama evet

12 eylül 2010 anayasa değişikli referandumu evvelinde referandumda evet - hayır ve çekimser'in yanında ortaya çıkan tepkisel düşüncedir. bu düşünce temelini 1960'lardan bu yana sivil otoritenin bir türlü sağlanamadığı türkiye'de ordunun yönetimden uzaklaştırılması fikri üzerine kurmuş ve bu açıdan akp ile aynı safta yer almıştır. zira akp, bu anayasa değişiklikleriyle 12 eylül'e sebep olanların yargılanması, askeri mahkemelerde sivilleri yargılamasının önüne geçilmesi, parti kapatmaların zorlaştırılması, hsyk'nın yeninden düzenlenmesi... vb. konularda avrupa birliğine uyum içerisinde bir takım değişiklikler kasdı gütmüştür.*

ülkenin geçmişiyle hesaplaşmasının geleceğinin de önünü açacağını konusunda ısrarlı olan bu fikri akımı bu açıdan doğru düşünmekle beraber ne yazık ki yanlış ata oynamıştır. çünkü bu konu daha özelde askeri vesayet sisteminin bütün izlerinin en ince ayrıntısına kadar tartışılarak hakkında işlem yapılması gereken bir konudur.

diğer yandan sayıları o referandumun kaderini belirlemek konusunda son derece etkisiz olan bu aykırı muhalefetin bir başka amacı olan türkiye solunda vizyon değişimi amacı da ne yazık ki tutmamıştır. aksine özellikle kronik muhalefet olan chp yine kendini ne olduğuyla değil neye karşı olduğuyla tanımlamak suretiyle başka durumlarda pratikte bir çok zaman birlikte hareket ettiği bu fikri akım temsilcileriyle iyice uzaklaşmıştır. ve akp li bakanların yüreklere su serpen açıklamaları** geldikçe bu açıklamalardan en az diğer siyasal gruptan rahatsız olan yetmez ama evet'çilerde suçlanır olmuşlardır.

(bkz: türkiye de akp karşısında bütünleşik bir solun bulunmaması)
(bkz: türkiye de solcuların akp karşıtlığı dışında anlaşamamaları)*