1 aralık dünya aids günü

dünya çapında aids ve hive dikkat çekme, bilinçlenme ve yaşamını yitirenleri anma amaçlı yürüyüşler ve paneller düzenlenilen gündür. türkiyede de pozitif yaşam derneği, genç insiyatifi ( turkmsic, tog, y-peer) gibi sivil toplum örgütleri ve öğrenci birlikleri tarafından halkı bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

prezervatif kullanmayı sadece doğum kontrol yöntemi olarak gören ve et ete değecek abi zihniyetinde bir milletin, hiv ve aids denince aklına gelen ilk iki şeyin seks işçisi ve eşcinsel olduğunu düşünürsek türkiyede her günün aids günü olması gerekmektedir.

aynı zamanda bu bilinçsizliğin başka bir boyutu vardır ki içler acısıdır. bu, daha hiv hangi yollardan bulaşır bilmeyen insanların hiv pozitif bireylere önyargıyla yaklaşması iğrençliğidir. konuşurken hiv kapabileceğini zanneden zihniyet, öpmekle bile geçemeyeceğini bilemez bu virüsün. sağlık çalışanları dahi bilinçsizdir bu konuda, yaptığı işin riskleri hakkında hiçbir fikri yoktur. hiv miş, o sadece seks işçileriyle birlikte olanlarda ve eşcinsellerde olur; diye kendilerini kandırırlar onlar da. *

ama suç incir reçeli gibi, isteyerek veya istemeyerek, hiv ve aids gibi oldukça önemli bir konuyu filme veya diziye sırf izlenme kaygısıyla dramatize etmek için değiştirerek konu edenlerdedir. bir dizi karakteri için cenaze namazını kılan milletimiz tabi ki de böyle bir film izleyince aids ve hiv pozitif bireyler hakkında bir önyargı oluşturacaktır, doğaldır. bilinçsiz ve kolay etkilenen bir toplumuz. ama sırf grip olduğu için işinden atılan, hiçkimsenin karşılaşmak dahi istemediği hatta görünce yolunu değiştirdiği bir insan ne kadar saçma geliyorsa kulağa, hiv pozitif bir bireyin toplum tarafından dışlanması da o kadar saçma gelmelidir.

neyse tüm nefretimi kustum yine, 1 aralık dünya aids gününe geri geliyorum. bu günde kırmızı bir kurdele takın, kırmızı giyinin, hatta her şeyiniz kırmızı olsun. olsun ki aidsi bildiğinizi, ondan korunduğunuzu ve onun yüzünden ölenlere saygı duyduğunuzu insanlara gösterin.
şimdiye kadar pozitif yaşam derneği tarafından organize edilen etkinlikler ilk defa kendilerine 1 aralık genç inisiyatifi adını veren bir grup tarafından organize ediliyor, içinde yaşanan maddi problemler, çekememezlikler, aids için onca gelen hibenin olur olmadık yere dernek yöneticileri tarafından har bulup harman savurması nedeniyle artık pozitif yaşam derneği kendini fesh etme durumuna geldiğinden umarım bu kez daha güzel olacağını düşündüğüm etkinlikler yapılacak.

bu seneki etkinlikler turkmsic, toplum gönüllüleri vakfı, unfpa, habitat için gençlik derneği ve y-peer ortaklığında yürütülecek.

http://www.1aralik.com da internet siteleri, hadi bakalım nasıl olacak.
ayrıca bu yıl 1 aralık dünya aids günü için basın yüzü olarak koray candemir destek veriyor, zor bu işler videosu da konuya ilişkin çok ince mesajlar içeriyor.
ben çalışıyorum ama vakti olan ayı sözlükçüler bugüne bir zirve planlayıp bu etkinliklere katılmalılar.

herşeyi devletten beklemeyin; ortam/zirvetör/etkinlik oluştur.
http://www.hivveaids.com/


pozitif yaşam derneği dağılma durumuna geldikten sonra hiv ile enfekte olmuş kişiler bu web sitesi ve forumu üzerinden örgütleniyorlar, ilgilenenler için.
yürüyüş galatasaray'da haberiniz olsun ahali.
bugün pozitif yaşam derneği galatasaray'da bir etkinlik düzenleyecekti fakat istanbul büyükşehir belediyesi gerekçe göstermeden olarak etkinlik reddedilmiş. çok yazık. birde lütfen "bana bir şey olmaz" demeyin.
artık kasımda nasıl başka bir aşk yaşanmışsa, 1 aralık dünya aids günü olarak biliniyor.
stk'lar pazartesi günü için yine etkinlikler oluşturmaya başlamış durumdalar.
görev yaptığım mekanda, günün anlamıyla ilgili tek etkinliği yapan kamu görevlisi ben idim.
yine unutuldu veya hiç hatırlanmamıştı.
homojen dergi'nin 2. sayısında yer alan hiv ile yaşamak ölüm değildir yazısı aids hakkında tüm merak edilenlere cevap veriyor.

http://homojen.ayisozluk.com/hiv-ile-yas...
hıv statüsü bilgisi bireylerin kendisine ait özel bir bilgidir. başkaları tarafından sorulamaz, sorgulanamaz ve paylaşılamaz. cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak, partnerin enfeksiyon statüsünden bağımsız olarak kişilerin bireysel sorumluluğudur.