10 aralık 2016 beşiktaş patlaması

şu fotoğrafların sonu ne zaman gelecek ne zaman dinecek bu acı dediğim patlamadır. saatlerden beri haber kanalları yayın yasağından dolayı net bilgi verememektedir. sadece alt yazı geçmekteler şehit yaralı sayısı hakkında net bilginin bir türlü verilmediği saldırıdır.
bunun da önce lanetlenen, biraz gündemde kalan ve sonra unutulan bir olay olmamasını dilerim. gerçi bizler normal günlük hayatımıza devam etmek zorundayız. unutmaması gerekenler halkın güvenliğinden sorumlu kurumlar ve kişiler. sorumlulukları çok ağır. bu yüzden onlara her türlü destek verilmeli, onların da kendi güvenliği için bütün önlemler alınmalı. gerçi terör o kadar sinsi, o kadar alçak ki önlem almak da yetmiyor bazen. ancak sınırları delik deşik, radikal örgütlere sempati duyan ve onları destekleyen insanların arttığı, rahat edebildiği, bu tarz her olaydan sonra hep güvenlik zaafiyetlerinden bahsedilen, çok sayıda terör örgütünün hedefinde yer alan, travmalarla yaşamaya alıştırılmış, eğitimsiz türkiye'de ne kadar önlem alınabilecek ki. şerefsizler dışarıda değil, içerideler, her yerdeler. kim verecek giden canların hesabını, kim verecek onca yaralanan insanın hesabını ?
1 gün önce huzur türkiye operasyonu kapsamında 81 ilde kapı kapı dolaşıp şüphelendiklerini gözaltına alarak huzur dağıtan polislerimizin 1 gün sonra başlarına gelen saldırıdır. fakat siviller de ölüyor. devleti yönetenlere göre erlerin askerlerin görevi ölmek ise hükümet polisinin de görevi ölmektirmiş, bu geri kafalıların patlamalar ile terör saldırıları ile insanların ölüyor olmasına, bu korkuya artık dur demeleri gerek. milletimizin başı sağolsun açıklamalarıyla daha ne kadar, nereye kadar gideceksiniz. 1 yıl içinde kaç kişi öldü farkında değil misiniz? stratejiniz yanlış, yönetiminiz yanlış. bunu hala görmüyor musunuz? başkanlık anayasa değişimi bilmemne, nasıl hala o koltuklarınızda rahat rahat oturabiliyorsunuz? güvende değiliz, iyi değiliz, olmayacağız. ölüm korkusu içinde yaşayan bir millete dönüştürüldük! ölümleri normalleştiriyorlar...
tak'ın üstlendiği beşiktaş saldırısı sonrası maçka parkında polisler önünü kesince kendini patlatan canlı bombanın videosu da mobese kameraları sayesinde görüntülenmiş.

korkunç!

http://t24.com.tr/video/polis-durdurunca-canli-bomba-kendisini-boyle-patlatti,4259
terörden sonra nefret büyüyor bunu anlamak zor değil ama kontrolsüzlüğü ise daha fazla terörün amacına hizmet ediyor. asıl sıkıntı, sorgulamanız gerekeni göz ardı edip size sunulanı kabul ediyor olmanız. ne için öldürüldüler? neden ölüyoruz? neden bu katliam yapıldı? neden kurban edildildiler? ne için?

bu soruları cevaplayan ihtimaller o kadar çok ki:

pyd içinden çıkılmaz bir duruma sokulduğu için polisten intikam alındığı düşünülebilir. hele hele darbeden sonra sosyal sağlığı ve psikolojisi bozuk olup uzaklaştırılmış bütün askerlerin polis yapıldığı düşünülürse. birde bunların hepsinin doğuda görev yaptığı düşünülürse. delicesine bir intikam oyunu.

darbe sonrası cemaatin bir intikam sahnesi olabilir. böylece devlete daha farklı mecrada savaşacağını göstererek yeni bir gözdağı verebilir. ama muhafazakarlığa karşı artan nefretin çoğalması kan kaybettirir.

suriyedeki ne idüğü belirsiz davranışa karşı gelen bir intikam saldırısı olabilir. bundan bi kaç ay öncesinde tehdit dolu açıklamalar yapan işid ve hedefindeki güvenlik güçlerini hiç hesaba katmıyoruz. ya da esad'ı...

ortada bir kürt siyaseti de kalmadığı halde ve buna rağmen kürtlere nefret beklenen şekilde ortaya çıkmadıysa...

seçenek çok ama her zamanki gibi işimize geldiği gibi davranıyoruz. gerçek ise o kadar mide bulandırıcı ki. bu toz dumanın içinde birbirimize bilenmekten öteye geçilmiyor. ya bu nefret sarmalının amacı ne?

not: wikileaks belgelerinde büyük ortadağı projesinde başarısızlık halinde pentegan'un yaptığı planlara bir göz atın derim. ipucu vereyim ortadoğuda güçlü olan bir liderin etrafında toplanmış bir devlet oluşturmak ve çevresindekilerle çatıştırmak. esat olabilir mi bu? yoksa...

bir başka bakış açısından da bu yanını okuyun: https://sarizeybekhaber.com.tr/besiktas-...
sözlükteki pkk'lılar başlığa gelmemiş. ilginç. bu tak, pkk'nın bir kolu değil miydi? sevinen var mı gerçekten bu saldırıya?
ölenlerin sayısı 44'e yükselirken çevre ve şehircilik bakanı mehmet özhaseki, polislere "inşallah ben de şehit olurum, sizler de" şeklinde moral vermiş. sağolsun, eksik olmasın!

http://ayisozluk.com/lnk/abf915
saldırının olduğu noktaya "şehitler tepesi" adı verilmiş.

http://asdilgbti.ayisozluk.com/2016/12/1...