17 mayıs uluslararası homofobi ve transfobi karşıtlığı günü

görünürlük açısından adına bifobiyi ve interseksfobiyi de eklesek daha iyi olacak gün.
pembe hayat bir video hazırlamış bugüne dair, canlarım.
renkli olmak güzeldir .sevin herkesi
kutlu olsun. henüz 2 yaşındaki 17 mayıs derneği'ne de adını veren bu gün dünya sağlık örgütü'nün eşcinselliği bir zihinsel bozukluk olarak sınıflandırmaktan vazgeçtiği 17 mayıs 1990 tarihli kararını anmak üzere, dünya çapında cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet çeşitliliklerini kutlamak için seçildi.

bu karar uzmanların canının keyfine alınmadı. arkasında 30 yıldan fazla süren örgütlü hak mücadelesi vardı. cinsel yönelimlere yönelik medikal faşizm ve homofobi bilimsel literatürde önlendi. ama transfobinin yenilmesi için 30 yıl daha mücadele edildi. literatürdeki transfobiyle mücadele son yıllarda kazanılsa da geri alınmaya çalışılıyor. türkiye akademisine ve kurumlarına da lgbti+ derneklerinin çabaları ve birkaç mesleki derneğin çalışmaları dışında girebilmiş değil.

henüz 20'li yaşların başında çok da cesur olmayan eşcinsel bir genç olarak pandeminin ardından okula ve ankara'ya döndüğüm an ben de örgütlenmek, küresel çapta (aslında dünyanın çok sınırlı alanında ama böyle demek iyi hissettiriyor) kazanılan bu hakların mücadelesini burda vermek istiyorum. hayatın ortasındaki sokakta veya hayattan çok kopuk gibi duran akademide, farketmez. ben bu ikisinin aslında çok da farklı yerler olmadığını saatlerce sporcu dopingleriyle ilgili bir ton gereksiz şeyin anlatıldığı ama trans kelimesinin bir defa dahi geçmediği cinsiyet hormonları dersinde anladım.

(bkz:transfobi)

#434052

edit: bu entry tamamen tesadüf eseri 05.17'de atılmıştır. vallahi evren de bizim yanımızda.*
kutlu olsundur. homofobinin, transfobinin ve kendi içimizdeki zorbalıkların son bulması dileğiyle... kendimizi sevmezsek, farklılıklarımızdan keyif almayı öğrenemezsek başkalarının bizi sevmesini, bize saygı göstermesini nasıl bekleyebiliriz?

  • /
  • 2