17 mayıs uluslararası homofobi ve transfobi karşıtlığı günü

homofobi ve transfobiye karşı mücadele etmek amacıyla her yıl 17 mayıs ta etkinlikler düzenlenen gündür. kaos gl sanırım 2 haftadır ankara da farklı mahallelerde bu konuyla ilgili buluşmalar düzenliyor.

(bkz: international day against homophobia and transphobia)
pek fazla ses çıkartılamamıştır, ankara da nasıl kutlandı bilemiyorum ama lgbt ler dışında pek ses çıkaran göremedim. twitterda fazlasıyla kadın desteği vardı, bir o kadar da homofobik twit okudum.
ankara ayıları 20 mayıs pazar günü saat: 13.00 te kurtuluş parkı kıbrıs caddesi kavşağında toplanıp, homfobiye hayır diyecek.
17 mayıs. izmir de güzel bir yürüyüş oldu. keşke ülkemizin her yanına yayılabilse.
bu yıl 9. su düzenlenmiş olan gün.

(bkz: 9. uluslararası homofobi karşıtı buluşma)

bu gün dolayısıyla dünyanın bir çok ülkesinde etkinlikler düzenleniyor.

örnek olarak ilk kez kıbrısta düzenlenen yürüyüş gösterilebilir; http://www.gazete360.com/Haberler/gundem...
bu yıl da 12-17 mayıs tarihlerinde etkinliklerle gerçekleştirilecektir.
medyanın her zamanki gibi üç maymunu oynadığı gün.
ankara'daki kutlamalardan görüntüler;

internet üzerinde pek etkinlik oluşturulmadı bu sene. malum ülke durumundan dolayı mı acaba, derneklerden bir atölye, etkinlik programı yayınlanmadı. yayınlandı da ben mi göremedim.bursa özgür renkler bugün bir faaliyet yapıyor. pazar günü fobiniuçur tagi ile uçurtma etkinliği var izmir ve istnabul'da. ankara'dan haberim yok.
toplumsal dayanışma için psikologlar derneği (todap) olarak bu yıl aşağıdaki bildiri ile sizleri de desteğe çağırıyoruz efendim;

17 mayıs homofobi, bifobi ve transfobi karşıtı günümüz kutlu olsun!

todap’lı psikologlar olarak, eşcinselliğe yönelik “tedavi” yaklaşımlarını reddediyoruz; lgbti’lere uygulanan her türlü ayrımcılığı kınıyoruz.

konuyla ilgili farkındalık ve kamuoyu yaratmak amacıyla, 17 mayıs akşamı 21.00’de bir twitter eylemi gerçekleştireceğiz. sizlerin de desteğini bekliyoruz.

dayanışmayla,

toplumsal dayanışma için psikologlar derneği (todap)

kullanılacak hashtag’ler:

#17mayis

#homofobitransfobikarsitigun

#neyanlissinneyalniz

#heteroseksistpsikologistemiyoruz

#nefreteortakolmuyoruz

#homofobikpsikologistemiyoruz

#bifobikpsikologistemiyoruz

#transfobikpsikologistemiyoruz
saat 21:00 de twitterda olacağım da, bu kadar hashtag fazla geldi bana. #17mayis ve #homofobitransfobikarsitigun tagleri yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
yeni fark ettim, kaos gl'nin her yıl düzenlediği karşıt gün yürüyüşü ankara valiliği tarafından engellenmiş. engel gerekçesi "bir takım toplumsal duyarlılıkları olan kesimlerin tepki göstereceği"

tahammülsüzlüklerin son bulması için ülkede tek bir çaba yok. tek tipleşme zorlamayla olacak bir şey değil. kimseyi değiştirmeye kalkmayın, tahammülsüzlüğünüzü yok edin.
dünyada her yıl kutlanan önemli bir günümüz. tüm sözlüğün 17 mayısını buradan kutlamak isterim. peki neden 17 mayıs? geçmişte eşcinsellik için en yaygın ve hatalı olan görüş bir hastalık olduğu yönündeydi. pek çok tedavi yöntemi denendi ve tabi ki tümü başarısız oldu. bunların arasında eşcinselleri istemedikleri cinsel ilişkilere zorlamak, evlendirmek, hadım etmek, hipnoz, tiksindirme terapisi (cinsel istek duyduğunda elektro şok verme) gibi yöntemler vardı. eşcinselliğin hastalık olmadığı 1974'te amerikan psikiyatri derneği tarafından açıklanmıştır. 17 mayıs 1990 tarihinde ise dünya sağlık örgütü (who) eşcinselliği hastalıklar listesinden çıkarmıştır.
daha önce hiç bilmediğim bir tarihti. dolayısıyla oldukça özel bir günmüş bu gün. toplumuzun en çok sevgi ve hoşgörüye ihtiyacı var. tüm bunların ömrümüz boyunca eksik olmamasını diliyorum.
alışın varız!

https://twitter.com/ayisozluk/status/864823770225266689
lgbtler 16 mayıs tarihinde de normaldiler. sadece 17 mayıs'ta kabullenildi. 12 öfkeli doktor lgbtler için not guilty dedi.

16 mayıs ile 17 mayıs arasında bizde bir değişme olmadı ancak tüm dünyanın algısı değişti. bizden çok onların günü. lgbt olmayanların.

  • /
  • 2