28 gün sonra

2002 ingiliz yapımı güzel bir film. zombili film sevenler için olmazsa olmaz demeden geçemeyeceğim. sıradan zombi temalı filmlerde en can sıkıcı konu zombilerin çok gerizekalı olmasıydı; ancak bu film öyle değil. zira zombiler inanılmaz hızlı koşuyor ve hareket ediyorlar. filmin 2. serisi de vardır ki o da çok güzeldir.

(bkz: 28 hafta sonra)

--- spoiler ---
maymunlar üzerinde gerçekleştirilen bir deney sırasında maymunlar serbest bırakılır ve dünyaya ölümcül bir virüs bulaştırmaya başlarlar. bu virüsten etkilenen herkes 15 saniye içinde insani özelliklerden çıkıp cinayete eğilimli saldırgan yaratıklara dönüşürler. tüm bu olaylar sırasında hastanede 28 gün boyunca baygın yatan jim uyanır ve hayalet şehre dönmüş londra sokaklarında kendini bu yaratıklardan kaçmaya başlar.
--- spoiler ---
zombilerin artık komedi unsuru olduğu sektörde gerçek bir korku filmi. üstelik ingiliz sinemasından. the descent ayarında, müzikleri de başarılı. dramatik korku filmi olduğu için hayli sürükleyici.

(bkz: godspeed you black emperor)'ın soundtrack verdiği tek filmdir. fakat parça soundtrack albümünde yoktur zira grup "sıradan, şirketler tarafından sahiplenilmiş müzik endüstrisinin" bir parçası olmak istememiştir.

godspeed you black emperor - east hastings