29 ocak 2015 vikipedi rezaleti

bundan bir kaç gün önce vikipediye üye oldum. öncesinde nasıl yazılır, nasıl düzenlenir gibi bir çok sayfayı okudum. hatta, hata bulduğum bazı sayfalarda düzeltmeler güncellemeler ilaveler yaptım. baktım ki yönetim şöyle yazmış, "yeni kullanıcılara sabırlı davranın, soğutmayın, dışlamayın, hata yapabilirler, doğruyu gösterin" gibi kurallar, öneriler. fakat bunların aksine hiç bir yapıcı tavırla karşılaşmadım henüz. bir de "vikipedi:vikiproje lgbt" adında bir proje var. projede de şöyle de bir not var; "özellikle lgbt kategorisi büyümeye meyilli kategori olduğundan sık sık bakıma ihtiyaç duyar. bu yüzden siz de kategorileri kontrol ederek maddeleri gereksiz kategorilerden arındırabilirsiniz." hımm dedim, demek ki ben buraya katkı sağlayabilirim. projeye de hemen katıldım.

sözlükçüyüm ya, öncelikle vikipedi'de açılan katılımcı sözlüklerin sayfalarına baktım. sonrasında madem yükselen değer, büyüyen değer lgbt, o zaman 3 yılı aşkın zamandır yayın yapan ayı sözlük de vikipedi de yer bulmalı diye düşünerek sayfayı şu şekilde oluşturdum. sonrasında da bilgileri güncelleyip zenginleştirdim. fakat gel gör ki lgbt yükselen bir değer iken lgbt bireylerden oluşan ve 3 yılı aşkın zamandır yayında olan bir portal sayfası oluşturulmuşken hiç okunmadan ve incelenmeden silinebiliyor. belki de homofobiye, transfobiye yenik düşüyor. tıklama seçenek seçme gibi evreleri düşünürsek yazılanların 15-20 sn içinde incelenmesi mümkün değil.

her alanda olduğu gibi wikipedia gibi aşmış bir oluşumun türkiye ayağında da böyle fiyaskolar yaşanıyor. yenilikler, yeni bilgiler görmezden geliniyor. kurallar uygulanmıyor, eline yetki alan pilot moduna geçiyor. kim bilir kaç yeni kullanıcı bu tür sebeplerle vikipedi'den soğutulmuştur.


zöge: silinme konusu "tartışmanın sonucunda fikir birliğine varılamamıştır." şeklinde sonuçlanmış. bu da halen vikipedi içindeki yamuk kullanıcılara rağmen adil bir düzenin işlediğini, farklı fikirlerin değer bulduğu ve korunduğunu gösteriyor.
vikipedi maddenizin silinmesi taraftarı devriyelerden birisiyim. öncelikle, lgbti karşıtı olmadığımızı bilmenizi isterim. hatta lgbti maddelerine destek veren agnostik, lgbt, ateist oluşumları gibi büyük oluşumlar da var bünyemizde.

oluşturduğunuz maddenin silinmesinin sitenizin yaşıyla ya da internette tanınmasıyla bir alakası yoktur. oluşturduğunuz maddenin silinmesinin nedeni "vikipedi kayda değerlik politikaları"na uymadığından dolayıdır. internette milyonlarca site var her birinin eklendiğini düşünürsek vikipedi bir çöplük olur. kayda değerlik ilkeleri yazılı, görüntü ve sözlü basın aracılığıyla ilişkilidir. sitenizin kayda değerlik yönünde büyük haber kaynaklarında haberleri var ise kaynak olarak ekleyerek kayda değer bir site olduğunu göstermeniz gerekmektedir. dış bağlantılarınız geçerli değildir mühim olan kaynakçadır, sayfanız silinmeye tekrar adaydır. ama vikipedi gibi tarafsız bakış açısı ilkesi edinmiş bir ansiklopedi projesini "belki de homofobiye, transfobiye yenik düşüyor" gibi nitelendirmeniz saçma.

vikipedi bir toplist değildir, bu yüzden siteniz yerine madem lgbt gönüllüsü olduğunuzu söylüyorsunuz lgbt maddelerinin gelişimine kaynağına yardımcı olunuz. vikipedinin amacını anlamadan site ekleyip "homofobi" diye itelemek hoş değil, bağnazlıktır. yapmayın.
vikipedi'de kayda değer bulunmayan sözlüğümüzün dış bağlantıları... milliyet, hürriyet, kanal d, trt vb. medya organları lgbt'lerden bahsedecekti de biz mi olmaz dedik. ötekiysen yok sayılırsın, görmezden gelinirsin. türkiye'nin gerçekleri...

milliyet, hürriyet, kanal d, trt vb. medya organları lgbt'lerden yer yer bahsediyor, ancak sitenizden bahsetmiyor durum bu kadar basit aslında. bunu kavradığınızda kayda değerlik politikalarımızı kavramış olacaksınız. neden bu kadar sert ve eleştiren bir üslup içinde olduğunuzu anlamadık "kayda değer olmayan bir madde" diyoruz "uygun içerikli olmayan madde" demiyoruz sonuçta bunda ki homofobi nerede? insanlara yaklaşımınızı düzeltmenizi önerebilirim. herkes homofobik değil, inanın güzel insanlar da var.

https://tr.wikipedia.org/wiki/vikipedi:kayda_de%c4%9ferlik_(%c4%b0nternet)


"vikipedistler vikipedi'nin reklam amacıyla kullanılmasına karşıdırlar. vikipedi maddelerinin reklam amaçlı kullanılamayacağı en eski resmî politikalardan biridir. reklamlar ya tarafsızlık ilkesine uyacak şekilde düzenlemeden geçer veya silinir."
ayı sözlük'ün vikipedi'de reklam yapmaya ihtiyacı yoktur. bizim reklamımız facebookta dönüyor sponsorlu olarak. ayı sözlük sayfasının vikipedi'de oluş amacı sadece araştıranların doğru bilgilendirilmesini sağlamak olabilir. zaten bu da en doğru şekilde oluşturulan sayfada belirtildi, "sözlüğün kuruluş amacı lgbt bireyler ve toplum içinde öteki olarak değerlendirilen tüm bireylerin sesini duyurmak, genç lgbt bireylerin kendilerini kabul etme süreçlerindeki sancılarını azaltmaya yönelik bilgiler paylaşmak, yalnız olmadıklarını hissettirmek, ötekileştirmeye, önyargıya, transfobiye, homofobiye, nefret suçlarına karşı bir duruş sergilemektir. "

vikipedi türkiye, wikipedia oluşumu içinde tam bir hayal kırıklığı ve fiyaskodur. ingilizceden türkçe'ye çeviri yaparak kimseye bir şey katamazsınız. önemli olan yeni bilgiler keşfetmek, yeni bilgiler üretmek, yaratmak ve bunları insanlara aktarmak olmalıdır. zaten bu zihniyetten arınmış olsaydık, onların oluşturduğu sayfaları kendi dilimize çevirir durumda olmazdık. değişim bizim ellerimizde.
vikipedi sizin gibi gönüllüler tarafından oluşturulur "önemli olan yeni bilgiler keşfetmek, yeni bilgiler üretmek, yaratmak ve bunları insanlara aktarmak olmalıdır." diye düşünüyorsanız politikalar dahilinde katkıda bulunabilirsiniz. bilgi aktarımını sağlayan bir avuç insanken dışarıdan insanların elinden geleni eleştirmek yerine vikipedinin gelişmesine katkıda bulunmanızı öneririm.
bulunulan katkılar bir çırpıda yok ediliyorsa, üretilen bilgiler kayda değer bulunmuyorsa, bilgi paylaşımları reklam yapılıyor şeklinde önyargılarla değerlendiriliyorsa wikipedia'nın türkiye ayağı, gözlerde fiyasko olarak kalmaya devam edecektir.
ekşi sözlükten bize destek gelmiş; https://eksisozluk.com/entry/48854876
reklam diye savunulmaya çalışılan rezalet.ayı sözlük kar amacı güden bir kuruluş değildir.kaldı ki söz onusu sitede binlerce firma bilgisi mevcuttur.silinmesinin nedeni homofobimi yoksa gelir getirmeyen bir kuruluş olan sözlüğün kapitalist sistemde karşılığı olmaması mı meçhul.

biz yazdıklarımızla homofobiyi yenmeye çalışıyoruz burada .nice genç lgbt bireyleri intihar ediyor bilgisizlikten.size göre burda yazılan ibnelerin seks maceraları gibi şeyler gelebilir ama sonsuz bir kaynak ve tecrübe vardır satırlarda.ayı sözlüğü lgbt pratikleri oluşturur.bu pratikler kolay elde edilmiş değillerdir.biz bütün bunları yaşayıp öğrenirken nice bedeller ödedik.buraya yazmaktaki amacımız bizim gibi bireylerin hayatlarına anlam katabilmek hatta kurtarmak.


heteroseksüel porno sitesi brazzers'ın tanıtımını da zaten insanlar bilgilensin diye yapan homofobik site.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Brazzers

elbette biz bu sitede sürekli belden aşağı muhabbetler çevirirken, sözde hep belden aşağı konuşuyoruz, brazzers hayır kurumu, evet.

(bkz: güzel kafan varmış canım güle güle kullan )
mitomani ve arkadaşlarının aslında bizi eğlendiren hareketidir. vikipedi yi sallamıyoruz bile cicim. *
7 silinsin, 1 kalsın oy çıktı şimdilik. yani vikipedi'yi geliştirmek ve farklı konuların da özgür ansiklopedi'de yer bulması adına gönüllü ve heyecanlı olan sadece 1 kişi. ilave olarak lgbt projesi üzerinde çalışmaya devam ediyorum. siyah pembe üçgen, trans onur yürüyüşü gibi başlıklarda düzenlemeler yaptım. proje içinde kadın kapısı doldurulması beklenen maddelerden biriydi ve tam daha dolduruyorken "çat" bir uyarı mesajı. madde kayda değer değil veya boş gerekçesiyle silme talebi yapılmış. 1996 da kurulan bir dernek için içi boş denen bir yer. üstelik kadın kapısı benim ticari bir gelir sağladığım yermiş gibi de bir mesaj attı silen gariban. suçlamalara da bakın hele. valla ilginç bir yer, çok eğleniyorum.
oylama 7-1 durumundan 8 silinsin-6 kalsın durumuna geldi. 3 de geçersiz oy var, biri silinsin, 2 kalsın oy iptal oldu. bazı genç vikipedistler kalsın oyları artınca bu durumdan çok rahatsız oldular. odatv, bianet, imc tv, kaos gl, gabile, radikal gibi medya ve basın kuruluşlarının vikipedi'de ansiklopedik değerde görülüp maddeleri oluşturulduğu halde bu maddede kaynak gösterildiklerinde kayda değer olmadıkları iddia edilen trajikomik bir portaldır. bahsettiğim sıkıntılı bir kaç vikipedist admini gaza getirirerek madde için savaş veren vikipedi kullanıcısını (yani beni) banlattılar. nasıl bir üzüntü içinde olduğumu tahmin edemezsiniz ahahaha. konunun müdahili ve takipçisiyim.
rezaleti de aşmış rezalettir. sıçıştır artık gözümde. gören de dünyayı yok etme planları yapan terörist bir topluluğuz sanacak ne bu rollenmeler, oylamalar falan anlamadım. çok mu önemli hissediyorlar kendilerini o maddeyi kaldırınca. bir şeyi de abartmayın amına koyim ya ne drama queen bir oluşumsunuz.
silinme konusu "tartışmanın sonucunda fikir birliğine varılamamıştır." şeklinde sonuçlanmış. bu da halen vikipedi içindeki yamuk kullanıcılara rağmen adil bir düzenin işlediğini, farklı fikirlerin değer bulduğu ve korunduğunu gösteriyor.