altın

latincesi aurum:ışıldayan-parlayan; kimyasal sembolu au.
5000 yıldan fazladır değerli bir elementtir. parlak sarı renktedir. asitlere karşı dayanıklıdır, kolay işlenebilir. ışıltılı,ağır bir metaldir çevresel faktörlerle kolay tepkimeye girmez.hiçbir zaman paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmaz. az bulunurluğu sebebiyle kıymetlidir ve çağlar boyu değişim aracı yada zenginlik sembolu olmuştur.
altın gibi kalbi var- altın gibi delikanlı - kişinin ne derece kıymetli özelliklere sahip olduğunu gösterir.
bide simya yapacam bakırdan altın yapacam diye uğraşanlar vardır. olmaz kardeşim git kimya oku.
elektronikte en iyi iletken olarak bilinir.
google earth te gezinirken avcılar tarafında yerde buldum. yerini söylemem şuan oraya doğru gidiyorum.
bir rivayete göre istanbulun altında yattığı düşünülen bir elementtir. hani taşı toprağı altın istanbul derlerdi de inanmazdık.
aramak için siyanür kullanılıp tabiri caizse doğanın amına koyan element.türkiyenin cennet gibi yerlerinden biri olan kazdağında da arama faaliyetlerine başlanmıştır.mitolojik değere de sahip bu yerin altın için darmaduman edilmesi gerçekten çok üzücü.insanların daha çok bilinçlendirilmesi gerekiyor.unuttukları bişey var ki
kaz dağının üstü altından daha değerli

kazdağları mitolojisiyle, tarihiyle doğasıyla cennetten bir kesit . ama yabancı ortaklı şirketlere peşkeş çekilen güzelim yerler şimdi cehennemden farksız...
hafta içindeki sert düşüşle birlikte çevremdeki bütün insanların diline dolanan,kuyumcularda bulunmayan maden.
dengesiz olan maden bir yıl oluyor kimse el süremiyor bir yıl oluyor kapalı çarşıda belli belirsiz tükeniyor .*
şu sıralar yapılabilecek en mantıklı yatırım aracı. dolar fırladı gidiyor gitmesine de bir çok küçük yatırımcı yok artık daha fazla yükselemez diyerek parasını dolara yatırmadı ve şimdi de gecikti. altınöyle mi peki, tabiki degil. her zaman güvenilir bir liman olmuş, şimdilerde de yatırımcısını mutlu eden bir seviyede -100 lira seviyeleri- devam ediyor. yukarı yönlü bir kırılma olacak ama hadi bakalım.
"altın kirlenmiş, üstün temiz." cümlesindeki gibi, alt belirten sözcüktür altın. kimin altı? senin altın!*

altın, çamura da düşse altındır. binlerce yıllık yatırım, daha doğrusu tasarrufları koruma aracıdır. bugün düşer, yarın çıkar; bu, önemsizdir. elbette kastettiğim fiziki altın. kaydi altınlar, sistem güvencesi altındadır. peki ama ya sistem çökerse? kaydi altınların gerçek güvencesi yoktur. fiziki altın, her daim gerçek altındır. sertifikalı külçe ve gram altın, sahte olmadığına emin olunan cumhuriyet, reşad, hamid gibi altınlar, tasarrufların korunma aracı olabilirler.
işçilikten kaybeden ve ayar sorunları olan bilezik ve benzeri takı altınları ise birer külfettir sahibinin sırtında.
ons fiyatı şu aralar yerinde saysa da, parite etkisiyle dövizin değer kazanması sonucu değer kazanan emtia.

spandau ballet - gold :
ons'taki kıpırdanma üzerine us$'ın da artışıyla, yani xauusd'de, tl bazında çıldırmak üzere olduğunu düşündüğüm emtia.*

(bkz.: (bkz:#252246) )
ingilizcesi- gold
azerice- qızıl
fince- kulta
italyanca- oro
estonca- kuld
macarca- arany
boşnakça-bulgarca-makedonca-çekçe- zlato
rusça- zoloto
fransızca- or
... bu kadar farklı isimle anılsa da, hep aynı işi görür...2012'den beri feci spekülatif bir araca dönüştürülmüş olup, çok ani dipler yaptırılarak, geleneksel güvenli liman özelliği kaybettirilmiştir...son bir haftadır, 3 yıl önceki tavan fiyatına geri dönüş ivmesi göstermiş ve bugün itibariyle o değeri de aşmıştır..
bakalım bu düzeyde ne kadar kalacak veya tekrar geriye dönecek mi? *
şu aralar yatırım yapmak için çok iyi zamanları olan bir yatırım aracı. element. sembolü au'dur. eski zamanlardan beridir değerli ve gösterişli olduğu için kullanılır. en çok tarihte benim bildiğim mısırlılar kullanmıştır. ülkemizde en rağbet gören modeli çeyrek altındır. gibi sitelerden grafiklerine ve ücretlerine ulaşılabilir.