anayasa mahkemesi

- 1961 anayasasıyla, türkiye'nin siyasal yapısına ve hukuk sistemine girmiş bir mahkemedir.
- son derece işlevsel ve gerekli bir üst mahkemedir. bizim icadımız olmayıp, gelişmiş batı demokrasilerinden devşirilmiştir.
- yasama ve yürütme erklerinin, kendini kaybederek totaliterleşmesine karşı bir sigorta görevi görür. çünkü, anayasal çerçevenin ve temel hakların korunabilmesi için başka bir üst merci bulunmamaktadır!
- önceki dönemlerde parti kapatma kararı verdiği için bu mahkemeye düşman kesilmek, bizi ameliyat eden bir doktora, vücudumuzu kanattığı için dayak atmaya benzer!
- son 2 yıldır, ileri demokratik(?!) yapımızın mimarı olan akp örgütüne ayak direyebildiği için, hedef tahtasına konulmuştur.
- son birkaç gündür, bazı akpli cevherlerin beyanatlarında (ki burhan kuzu yine sahnededir) bu mahkeme açıkça tehdit edilmekte ve kaldırılmasına yönelik çalışmalardan söz edilmektedir.
- bu mahkemenin kapatıldığı veya yargıtay ve danıştay gibi hükümete bağlandığı gün, tası-tarağı toplayıp siktir olmak gerekir bu memleketten...

(bkz: yargıtay ve danıştay'ın kaldırılması)
nasıl zikişeceğimize ve ne tür zikişkenlik pozlarını izleyebileceğimize karar verme ve uygunsuz zikişkenlikleri cezalandırabilme cüretini anayasaya uygun bulan, ultra-ileri demokratik üst mahkeme. *