aseksüellik

her türlü cinsel birleşmeye uzak kalma durumu.
hastalık gibi bilinir ama aslında bu da eşcinsellik, heteroseksüellik, biseksüellik gibi bir yönelimdir.
eşcinsellik, biseksüellik, heteroseksüellik, x+seksüellik diyebileceğimiz her şey (doğru,yanlış, iyi,kötü ayırmadan) seksin, yani yaşamsal bir ihtiyacın giderilmesi için yönelinen cinsleri,şeyleri ifade eden kavramlar. aseksüellik ise bunu yönlendirmemeyi bilinçli bir tercih olarak sunan bir yönelim. hastalık kelimesi iddialı olabilir, ama yaşam kalitesini, daha kötüsü yaşam keyfini önemli ölçüde düşüreceği bir gerçek. insanoğlu seksten daha zevkli bir şey keşfedemedi hala maalesef
öpüşüp koklaşılan; sevip sevilen; etik normlarıyla ya da ahlak kaygılarıyla hiç alakası olmayan, kişisel tercihe çok dayanmayan, genelde insanın içinden gelen bir durumdur. seksten tiksinme gibi de bir tepisi yoktur. nasıl ki eşcinsellik hastalık değilse bu durum da hastalık değil, doğanın içindendir.
her masturbasyondan sonra olmayı düşündüğüm hastalık!

(bkz: mastürbasyon sonrası pişmanlık)
benim anladığım kadarıyla, heteroseksüellik, eşcinsellik vb. gibi çok geniş bir skalada, değişik değişik türleri olan bir haldir. sevilisiyle bile cinsel ilişki kurmayan, cinselliği hayatına sokmayan insanlar olduğu gibi, sevgili ararken cinselliği hiç göz önünde bulundurmayan türleri de var diye düşündüm. tabi çok keskin bir tanımı vardır da ben bilmiyorumdur, bu entry fena sallama olmuştur, olabilir böyle şeyler. ben kategorileri ve kategorileşmeyi manasız buluyorum zaten. bilimsel sınıflandırma açısından kolaylık sağlaması dışında tektipleştirmekten başka bir işe yaramadığını, aseksüel sosyal-kimliğinin gerçek hayatta tek bir yansıması olmadığını düşünüyorum.
wikipedia'ya göre dünya üzerindeki insanların %1'i aseksüelmiş.
sigmund freud'a göre ise tam anlamıyla hiçbirzaman varolmayacak durumdur. adam yok böyle bişi diyor yani. bilemedim.
az kaldı sanırım çok az.
26 ekim - 1 kasım aseksüel farkındalık haftası sebebiyle dünyada aseksüelliği daha doğru tanıtacak bazı etkinlikler düzenlenecek.
bu gidişler benim haftam olacak
bir süre denediğim (yıllarla ölçülebilir) ve sonunda hormonlarıma teslim olarak acı gerçeği gördüğüm yönelim. evet tercih değil yönelimmiş.
homoseksüel heteroseksüel olmak kadar normal bir durum. hastalık değildir.
çok basit bir mantıkla eşcinselliğin doğuştan geldiğini savunan kişiler için aseksüellik de doğuştan geliyorsa hiç bir şekilde cinsel deneyim yaşamamış ve yaşamak istemeyen kişinin cinsel tercihi olarak adlandırılabilir. sonradan olma gibi bir durum söz konusu değildir. ya cinsel ilişki yaşarsınız ya da yaşamazsınız işin özü bu. 1 yıl boyunca cinsel ilişkiniz olmadı diye aseksüel olamazsınız.
yönelim mi tercih mi bilmiyorum ama benim son zamanlarda tercih ettiğim şey tam da bu. cinsel ilişki öncesi karşı tarafın sizi elde etme uğraşı ve elde ettikten sonraki ilgisizliği mide bulandırıcı. aslında şöyle bakınca sekste de sevişmede de etkileyici bir yan göremiyorsunuz. biliyorum alt tarafı seks yapmak, buna büyük anlamlar yüklememek gerek ama ilkel yaratıkların bir içgüsünü gerçekleştirme isteklerinden öteye gitmeyen zavallı bir faaliyetin içinde yer almak pek hoş olmuyor. zevk almak ve zevk vermek, bunlar çok kişisel kavramlar. herkes için farklı bir tanımı ve farklı bir ölçüsü var.

şebnem bir şarkısında, sevişmek sevmekten gelir inanmışım der. gerçekten duygusal yanı ağır basan pek çok kişi, bunun sevme duygusunun yoğunlaşmasının bir sonucu olduğunu düşünebilir ama bu tamamen karşılıklı bir zevk sömürü etkinliğidir. ayrıca, yataktaki pozisyonunuza göre karşı tarafının değersizleştirme davranışlarına maruz kalabilirsiniz. pek çok şey beni asekseüelliğe itiyor. seksin de sevişmenin de anlamsız geldiği noktada biraz daha büyüyorsunuz. yaşasın aseksüellik, eşcinsel bir aseksüelim o ayrı. severim, hayranlık duyarım ama uzaktan artık. ses etmemek en iyisi. sevgi böylece yaşar.