atatürk büstünü öptürmek

filmlerde filan anıta gidip 'çok yalnızım be atam' (kadir) diyenini gördüm. eh yıllarca büste, heykele saygı gösterdim, göstermedim de değil. kırdılar yıktılar neyse olur öyle şeyler filan dedim, cahillik dedim, ne bileyim yani çok da sallamadım. neticede eşek kadar olduk; heykel sevmekle atatürk'ü sevmenin aynı şey olmadığını anladım. gel gelelim cinnet geçirip, birini haşat edip atatürk büstü öptürmeyi şu yaşımda aklım almıyor, alamıyor. atatürk sevgim, pkk nefretim bile buna bir açıklama getiremiyor. o hareketi yapıp büst heykel öptürmeye şovenist, faşitst, ırkçı deyip geçiştiremeyiz. karşılığı başka bir şey olmalı bunun.
atatürk çiçektir, öpülmek ister. (bkz: swh) *
aşağılıkça birşey bu. ve bir kesim tarafından alkışlanıyor bu tarz hareketler.yapılan hareket, kutsalı da zedeliyor aslında. istiklal marşlı ve bayraklı işkenceler yapıldı da ne oldu? o işkence gören kişi,bugün bayrakla karşılaştığında dehşetle irkiliyor. senin kutsal olarak gördüğün o bayrak, o kişi için işkence ve ölümden başka birşey ifade etmiyor. kısacası bu hareketleri yapanlar, kendi kutsallarını itibarsızlaştırıyor aslında.
kutsalına saygı gösterilmesini istiyorsan kutsalını kullanarak aşağılık işlere kalkışmayacaksın.
mustafa kemal 2 * 2 = 5 deseydi ona da inanırdım. her türlü sever sayar ölürüm. ama bu hareket insanlık dışı, insanların sevmeme hakkı vardır ve buna tahammül edilmesi zorunludur.
atatürkü sevmeyen güruhun ekmeğine yağ sürmüş eylemdir. zira artık bir tartışma esnasında adamı putlaştırdınız. bak millete zorla büstünü öptürüyorsunuz demelerine fırsat verebilir. dahası atatürkü seven insanlara karşı bir ön yargı oluşturması muhtemeldir. kısacası bu durumun eşcinsel bir bireyi zorla karşı cinsten biriyle evlendirmekten farkı yoktur diye düşünüyorum.
sorarlarsa içimize sızan cemaatçiler yaptırdılar diyeceksin. birliğimizi bozmak istiyorlar diyeceksin. bir türlü öğrenemediler.