atina

adını savaş tanrıçası athenadan alan komşumuzun başkenti. tarihi dokunun korunması bizlere örnek olmalıdır.
yunanistanın simgesi şehir.ilk görüşe izmir yada denizsiz istanbul gibi görülüyor.şehrin tek atraksiyonu tabiki akropolis ve plaka denilen merkez.akropolise çıkıp baktığınızda uçsuz bucaksız apartman denizi sizi karşılıyor.arada güzel yeşil parklarda mevcut ama gerisi bağcılar gibi görünen apartman denizi.ama atinada gökdelen yok.çünkü şehrin her yerinden akropolis görünüyor ve bunu korumak istiyorlar.akropolis atine tapınağının bulunduğu tepe..karşısında yine başka bir tepe var.osmanlılar akropolisi barut deposu yapmışlar ve cenevizliler ile girdikleri savaşta havaya uçmuşlar.tarihi yapı tekrar ayağa kaldırılmış ve hala restorasyon devam ediyor.sytigmata meydanında meşhur askerleri ve törenlerini görebilirsiniz.zeus tapınağı ve hadriyon kapısı da diğer turistik yerlerden bitanesi.
yeme içme ucuz ve alışık olduğumuz tadlar.sadece yemek adlarının sonları -os yada -dis ekleri getirmişler.caciki,musakki,sarmaski hep tanıdık.içki ve bira sudan ucuz.deniz ürünleri yemek en iyisi.
şehir genel itibari ile ucuz.insanlar yardımsever.çoğu ingilizce bilmese bile merkezi yerlerde danışma masaları var.seyyar satıcılar hariç muhakkak fişinizi almanız lazım yoksa zorla veriyorlar.turistik ürünler plakanın arka sokaklarında daha ucuz.maalesef seçenekler çok az.biblo manget nazar boncuğu gibi şeyler eminönünde alınmış gibi duruyor.zeytin yağı ve sabun yada uzo almanız önerilir.
yazı ve dil haricinde herşeyi ile bir türkiye ili gibi görünen şehri maalesef tam anlamıyla gezememiş olup bir daha kine bir kaç gün kalınacak şehirler listesine eklenmiştir.
türkler ile yunanlılar arasında ki önyargı ve düşmanlık tamamen hayal ürünü.sıcaklık ve samimiyet aynı biz.bir yunanlı komşumun dediği gibi;düşman olan devletlerdir,halklar dost ve kardeştir.

anarsist mahallesi olan exarcheia da berkin elvanin koskoca bir posteri olan inanilmaz sehir.
varoş bir şehir. eski ve pis görüntüsü insanı rahatsız ediyor . son zamanlarda iyice fakirlemiş. her tarafta boş dükkanlar ve her yeri çöp. düşündüğümden farklı çıktı.
uğur ateşli 2 günlük sürede atina'da neler yapılabilir, nereler gezilebilir, yazdı.

https://homojendergi.com/gezi-atina/