avatar the legend of korra

avatar serisinin geçtiğimiz günlerde yayınlanmaya başlayan yeni serisi..
the last airbender avatar aang den sonra bayrağı devralmış hanım kızımızdır. bir çok kişinin aksine ben sevdim bu yeni ve hiperaktif avatarımızın maceralarını.
bağımlılık yaratan yeni avatar serisi.
geçtiğimiz hafta 11. ve 12. bölümlerini arka arkaya yayınlayarak sezon finali yapan dizi. *
hiç de fena olmayan, içselleştirdikçe aang ve diğerlerini aratmayan dizi. çizgilisinden.
hava bükmede ustalaşamaması ve ruhlarla iletişim kurması dezavantajı olacaktır ilerde.
ne zaman bu kız gözlerinden ışık saçacak diye diye 12.bölüme kadar izlediğim, son bölümü dışında pek heycanlanmadığım çizgi dizi. umarım 2.sezon daha aksiyonlu olur.
keşke hiç çekilmeseydi bir efsaneye gölge düşürülmeseydi dedirten.
aslında tek sezonluk bir mini-seri olarak yazılan, gelen yoğun ilgi üzerine 2. sezonun da yazılmasına karar verilen, "avatar" serisinin yeni uzantısı.

the legend of aang kadar derin bir senaryosu olmasa da, karakterlerin gelişimi, savaş sonrası ulusların birlikteliği ve daha "modern" yaşam hakkında verdiği bilgilerle beni mutlu etmiştir.

korra animasyon olmasaydı, hiç affetmez yerdim, o da var.
http://ayisozluk.com/lnk/a8f448 linkte yeni sezonuyla ilgili bazı bilgiler bulabileceğiniz animasyon. ama sanırım linkteki bazı bilgilerde değişiklik var. mesela bölüm sayısı artmış sanırım. ama çok yakın bir zamanda da izleme imkanı bulamayacağımız gerçeği halen var sanırım.
ilk seriden sonra kesmedi be hacı. kimse meelodan bahsetmemiş şaşırtıcı. aangin torunu olup osurukbükmenin mucididir.
yeni sezonunun traileri yayinlanmistir. sezonun adi spirits (ruhlar), gorseller sahane.
2.sezonu yayınlanmıştır.tüm dünyaya hayırlı olsun. * (bkz: nasıl olmayız ki)
az önce yeni sezonunun ilk iki bölümünü izlediğim anime. yine harika bir konu bulmuşlar, yeeey! sabırsızlanıyorum yeni bölümler için.
2. sezonun finalini korra'nin gecmis avatarlarla olan ruhani bagini koparmakla yapmis anime. yeni sezonun temasi 'earth' yani dunya veya toprak olacakmis. heyecanla bekliyoruz.
element bükmenin nereden geldiğini, avatar oluşumunun nasıl başladığını ve aslan kaplumbağaların ne boka yaradıklarını anlatan harika bir seridir. tabii ki avatar the last airbender kadar komik değildi fakat daha merak uyandırıcı ve tek nefesle iki sezonu da aralıksız izlenebilen bir seridir
hayır son hava bükücüyle karşılaştırmayayım karşılaştırmayayım diyorum ama dayanamıyorum. iyi,hoş lakin ilk serinin yanına bile yaklaşamaz. ne esprilerin komik, ne çizimler bir şeye benziyor. ruhlar aleminin ruhları bildiğin pokemonlardı. hayır kendi çapında güzel ama son hava bükücü kadar zekice örülmüş ve hayvan gibi özen gösterilmiş bir iş değil. avatar state'in de b*kunu çıkardılar tabi bu arada. aang avatar state'e geçene kadar anası ağlardı, tüm seri boyunca avatar state'e düzgün geçebilmek için uğraştı. sadece çok sinirlenince dengesiz bişekilde geçebiliyordu. ayrıca geçtiği zamanda birilerinin kıçının tekmeleneceği garantiydi. korra zırt bırt avatar state'e geçip duruyor. geçince de sopa yiyip oturuyor. bu nası avatar state la. neyse amma biriktirmişim içimde ha.
3. sezonu yayınlanmış ve ilk beş bölümü önce hüpletilip sonra gümletilmiştir. bu sefer ki villain zaheer adlı 4 kişilik bir grubun lideri. zahir arapçada açık ve net olan gözle görülen şey demek, zaheer 4 bin yıl önce yaşamış bir hava bükücünün lahima şiirlerinden bahsedip duruyor (lahima ise ilahi ilham demek oluyor). fena halde güzel dövüş sahneleri var, zaheer'in arkadaşları da bir olay.
zaheer gibi fena anarşist bir anti-kahraman ile bütün iktidarlara nalet olsun dedirtmiştir, zaheerin kraliçeyi öldürme sahnesi (kadının ciğerlerindeki havayı çıkartıp havasız bir boşlukta öldürmesi) olaydır. ama korrayı zehirlemeni affedemem, ilişkimiz bitti (k.i.b.)
  • /
  • 2