ayı sözlük'te sansür

bir süredir yazmıyordum. tekrar yazıyorum okuyorum sözlükte. bir baktım ekranın sağında bir yer var. entryniz ayar bekliyor. nasıl ya dedim ve baktım ki görmez olaydım. yazdığım hakaret içeriyormuş beklemedeymiş cart curt. ne oluyor kardeşim. burada da mı sansür var artık? evet am denen şey bozuk karides gibi kokar. bunu hakaret olarak algılayan algılasın. sözlerime ayar çekmeyeceğim. kahrolsun sansür. hiç beklemezdim ayı sözlükte sansür olmasını.
ek: kişisel hakaret veya saldırılar değil elbette bahsettiğim.
bir tanımın silinmesi ya da düzeltilmesi adına beklemeye alınmasıyla ifade edilemeyecek kavram. elbette ki ayı sözlük hassasiyetleri olması gereken bir yerdir ve olmalıdır da ama şöyle bir sözlüğe göz gezdirilirse, açılan başlıklara ve altına yazılan tanımlara bakılırsa fazlasıyla özgür bir yer olduğu anlaşılacaktır. fikirlerin çok çeşitli ifade şekilleri vardır; bunun da birçok farklı kelimeyle dile gelişi.
bir videodaki şahsa ana avrat düz gidip, hakaret edildiğinde uygulanmak zorunda kalınan sansürdür. kişiye göre koku ve bunları tanımlamalar değişebilir. mesela ben lahana kokusuna dayanamazken en yakın arkadaşım lahana kokusuyla orgazm olabiliyor. birlikte olduğunuz kadının vajinasının veya birlikte olduğunuz adamın penisinin nasıl koktuğunu istediğiniz gibi isimlendirebilirsiniz bunda bir sıkıntı yoktur. *
son günlerde fazlasıyla olmuş olabilir, kapalı kapılar altında neler dönüyor bilemem de, ona homofobik, şuna nefret söylemi, öbürüne cinsiyetçi, o yok bu yok,küfür yok, ne var lan it diyesim geliyor zaman zaman, bu millet başka türlü desarj olamıyor anlayın bunu sevgi pıtırcıkları. dünya tarihinin başlangıcından yazılı, yazısız geçen %98'lik zaman diliminde hep savaş ve hır gür olmuş bu saatten sonra toz pembe hiç olmaz, bırakın doğal seleksiyon devam etsin. bir tarafta olmam lazım dark side beni çağırıyor!!1!*
netleştirilmesi gereken temel bir çerçevedir bu.
adeta, kalite standartları uygulamalarına ve toplam kalite yönetimi felsefesine paralel biçimde bir uzlaşı sağlamamız gereklidir.
yazılı veya sözlü olabilir, fakat, yazılı şartlar halinde hatırlatılması daha yararlı olacaktır.

bu kapsamda, ilk aklıma gelen sorular, yazarlarımız ve moderatörlerimiz tarafından kararlaştırılması gereken noktalara dikkat çekmektedir:

-bu sözlükteki girileri kimler için yazıyoruz? (hedef kitlemiz kimlerdir?)
-bu sözlükte giri girme amaçlarımız nelerdir?
-bu sözlükteki girilerin cinsel içeriğinde uygulanacak temel kurallar nelerdir?
-bu sözlükteki girilerin içeriğinde olması gereken kişisel hakları koruma amaçlı ilkelerimiz nelerdir?

... bu konuları muğlak olmaktan çıkartmak daha yararlı olacaktır...