ayı sözlük yazarlarının kıyamet senaryoları hazırlıkları

ayı sözlük yazarlarının, olası bir kıyamet benzeri durumu düşünerek hayatta kalmaya yönelik hazırlıklardır.

ilk olarak elimizde bir karavan var. içerisinde yeterince su ve konserve stoğu, bir bisiklet ve bizi kalabalık şehirlerden uzaklaştıracak kadar hatta daha fazla benzin. tarım için ekilmeye hazır tohumlar, kendimizi barbarlara karşı korumak için silah ve cephane.

şimdi popüler senaryolara göz atıp karavanımızın içeriğini zenginleştirelim:
şu sıralar en popüler olanı virüs salgınıymış: domuz gribi, sars vb hastalıkların çok sayıda insanı öldürmesine yakın zamanda tanık olduk. salgın durumunda insanlarla teması en aza indirip, dezenfeksiyon için gerekli malzemeleri de depolamalıyız. maskeler, hava geçirmez kıyafetler de faydalı olabilir.

zombi istilası: bu muhtemelen virüs salgının alt türü olacaktır. zombilerle baş etmek için bol cephane gerekli. tatar yayım şimdiden hazır. hyundai undead de satın alınabilir.

ekonomik buhran: burada da bol cephaneye ihtiyacınız var, yiyeceklerinizi çalmak isteyenleri bir şekilde püskürtmeniz gerek. açlıktan dolayı toplu ölümlerden sonra azalan nüfus tekrar dengesini bulmaya çalışacağı için şimdiki mal varlığınızı muhtemelen gelecekte de geçerli olacak altına çevirmenizde fayda var.

kutupların erimesi: karavanınızın yanlarına hava yastıkları monte etmenin zamanı geldi, alternatif olarak gemicik de satın alabilirsiniz. oltanızı ve balıkçı şapkanızı unutmayın.

nükleer savaş: yeraltı madenleri en güvenli seçimin... yiyecek avlamak, yağmalamak için radyasyon kıyafetin hazır olsun. mutantlarla savaşmak için cephane gerekli olabilir. iyot stoğunu da artır.

depremler: yer kabuğu rahat durmuyorsa, hiçbir yerde güvende değilsin. gene de çelik kafes kısa süreli kurtulma olanağı tanıyabilir.

elektro manyetik dalga: abov, bilgisayarlar yandı ve ayı sözlüğe giremiyorsun, korkunç... onun yanı sıra pek çok seri üretim hattı da işlemez halde. hazır gıdalar tükenecek, yiyecek savaşlarına hazır ol. cephaneni stokla...

***


dünyada hiçbir şekilde yaşamak mümkün değilse aya ve marsa yerleşmek olabilir.
(bkz: zombiler)

dp: nolur zombiler olsun.
kopacaksa zombi kıyameti kopsun bari. ne yapacağımı bilirim en azından. öncelikle virüsün yayıldığını ilk öğrendiğimde aptal gibi dışarı fırlayıp kaosa ortak olmam. çekerim perdelerimi ve ortalığın sakinleşmesini beklerim erzağım dayanana kadar. dikkatli olursam bir ay idare ederim diye düşünüyorum. ardından birkaç kesici alet, fener, su, yemek ve ilaçlardan oluşan sırt çantamı hazırlar, uygun bir zamanda, uzun kollu ve kapüşonlu kıyafetlerle gizlice dışarı çıkarım. çok zor durumda olmayan insanlardan kaçınırım fakat yaşı küçük veya zor durumdakilere elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım. böylelikle şehirden uzaklaşırım ve bir gruba dahil olmaya çalışırım. gözümün tutmadığı gruplardan da gece kaçarak ayrılırım. aslında zor iş türkiye'de güvenecek insan bulmak. en iyisi yalnız takılmak. tabi post apokaliptik bir aşk hikayesine de hayır demem. sonu muhtemelen birinin parçalara ayrılıp yenmesiyle bitecek olsa da.