azam ali

6 Entry Daha
iran'da doğup ailesinin şah devrimi ardından hindistana kaçtığı, orda eğitim gördükten sonralos angelas'ta müzik eğitimine devam eden billur sesli sanatçı. şuan kanada'da yaşıyor diye biliyorum. greg ellis ile tanıştığı sırada vas grubunu kurarlar. muhteşem bir perküsyon vardır şarkılarında.

in the garden of souls grubun dünyaya bakışını en iyi yansıtan albümlridir. tam anlamıyla new age akımını ve doğunun büyüleyici güzelliklerini taşır. tibet çalgıları, ud, çello, zil ve ritm sesleriyle bezenmiş müziklere, azam ali’nin büyülü vokali eşlik eder.

portals of grace albümü de muhteşemdir. avrupanın ortaçağ dönemine ait aria ve şarkıları aslına uygun şekilde söylenir. a chantar mer şarkısını çok severim.

bunun dışında son zamanlarda yaptığı bir doğu ninnileri albümü çok güzeldir. türkçe, kürtçe, azerice, farsça ninniler söylemiş ve bunlara farklı bir yorum getirmiştir.

azam ali'yi esas eşsiz kılan yönü her ne kadar batıya ait bir müzik eğitimi alsa da doğunun ruhu özgür bırakan, notalara ve kurallara bağlı kalmaktan ziyade müziğin içinde ve şarkıda içinden geldiği gibi, hissettiği gibi şarkıyı söylemesidir.
5 Entry Daha