azam ali

iranlı güzeller güzeli. melek sesli bir kadın bu.
vas ve niyaz başta olmak üzerine birçok projesi ve çalışması var. aynı zamanda solo albümler de yapıyor. son olarak farsça, kürtçe, arapça, türkçe ve azerice ninnilerden oluşan from night to the edge of day adında bir albüm çıkardı.
dünya müziği değil yaptığı iş daha da ötesinde bir şey ,sesine böylesine hakim biri inanılmaz....
bir yaradan'a inanıyor musun? inanıyor musun? allah mı diyorsun? yoksa tanrı? ya da belki uçan spagetti canavarı? belki de inanmıyorsun. inanmıyor musun? fark etmez. azam ali var. ona inanabilirsin. yukarıdan biryerlerden; sürgünden bir tanrı yeryüzündeki insanlara varlığını kanıtlamaya çalışıyor. dinler, peygamberler yolluyor. pek kâr etmiyor sanki. "ne yapabilirim?" diye düşünüyor durmadan. melekler yolluyor birkaç tane. azam ali bir melek. yaradan "bakın" diyor "azam ali adında bir melek yolladım size."

melektir azam ali. dünyaüzeri, gerçeküstü bir varlık. öyle böyle bir şey değil.
melek işte.
yeni albümüyle bize tekrar cenneti vaadediyor.

iran'da doğup ailesinin şah devrimi ardından hindistana kaçtığı, orda eğitim gördükten sonralos angelas'ta müzik eğitimine devam eden billur sesli sanatçı. şuan kanada'da yaşıyor diye biliyorum. greg ellis ile tanıştığı sırada vas grubunu kurarlar. muhteşem bir perküsyon vardır şarkılarında.

in the garden of souls grubun dünyaya bakışını en iyi yansıtan albümlridir. tam anlamıyla new age akımını ve doğunun büyüleyici güzelliklerini taşır. tibet çalgıları, ud, çello, zil ve ritm sesleriyle bezenmiş müziklere, azam ali’nin büyülü vokali eşlik eder.

portals of grace albümü de muhteşemdir. avrupanın ortaçağ dönemine ait aria ve şarkıları aslına uygun şekilde söylenir. a chantar mer şarkısını çok severim.

bunun dışında son zamanlarda yaptığı bir doğu ninnileri albümü çok güzeldir. türkçe, kürtçe, azerice, farsça ninniler söylemiş ve bunlara farklı bir yorum getirmiştir.

azam ali'yi esas eşsiz kılan yönü her ne kadar batıya ait bir müzik eğitimi alsa da doğunun ruhu özgür bırakan, notalara ve kurallara bağlı kalmaktan ziyade müziğin içinde ve şarkıda içinden geldiği gibi, hissettiği gibi şarkıyı söylemesidir.
bütün insanlar onu dinlese dünyada savaş olmaz dediğim insan, çok tatlı, güleryüzlü, ayrım kelimesini bitirmeye çalışan nadide varlık
3 nisan beyoğlu babylon'da konseri vardır. doğal bir afet olmaz ise gidilecek konserdir. başım da göğe erecektir.

edit: babylon değil the mekan'da imiş. zagor'un gözü yanlış görmüş.
biletlerin ön satış fiyatı 45 tl dir.hemen gidip alın ve fani dünya gözüyle bu kadını canlı dinleyin.
phantoms ile sesi ve müziğiyle hipnotize etmenin albümünü çıkarmış kadın. yine kendinden emin bir duruş, yine duygu sağanağı, yine batıyla doğunun başarılı sentezi.