b12 vitamini ve eksikliğinde görülen semptomlar

b12 vitamini

türkiye'de en çok rastlanan vitamin eksikliklerinden birisi b12 vitamini eksikliğidir. b12 vitamini işkembeli hayvanların bağırsakları tarafından üretilir. bu yüzden bitkilerde b12 vitamini bulunmaz. b12 vitamini hayvansal kaynaklardan giderilir. karaciğer, böbrek, kırmızı et, balık eti, süt ve yumurtada bol miktarda bulunur.
peki b12 vitamini neden önemlidir? b12 vitamini eksikliğinde aşağıda da belirteceğim pek çok aksaklık görülür. fakat bu vitaminin eksikliği biraz daha fizyolojiktir. b12 vitamini dna sentezinde önemli rol oynar. kırmızı kan hücreleri sentezlenirken b12 vitaminine gerek duyar. kırmızı kan hücrelerinin esas görevi de hemoglobin taşımaktır. biraz daha açacak olursak hemoglobin sayesinde hücrelere oksijen taşınır ve karbondioksit alınır. buradan da anlaşılacağı üzere, b12 vitamini eksikliğinde, dna sentezinde ve vücudun işlevlerini gerçekleştirecek moleküllerini işleyişinde aksaklıklar görülür.
eğer metobalizma kaynaklı bir b12 eksikliği varsa, hipotiroid, zaten vücut alınan b12 vitamininin emilimini gerçekleştiremez. bu durumda hap olarak alınan b12 bir işe yaramayacaktır. b12 eksikliğini gidermenin en iyi yolu b12 iğnesi olmaktır.
ayrıca mide operasyonu geçirenlerde sıkça rastlanmaktadır.
aşırı stresli ve gergin bir yaşam tarzı olanlar b12 vitaminine daha çok ihtiyaç duyuyor.
fakat önemli olan nokta ise b12 vitamini eksikliği olan kişilerde dışarıdan takviye ve uygun tedavi ile kısa zamanda semptomların kaybolacağıdır. kısacası burada korkulacak bir şey yok. vücut b12 vitaminini aldığı zaman eksiklikleri gidermek için hemen kullanmaya başlayacak ve bir kaç hafta içinde belirtiler kaybolacaktır.

b12 vitamini eksikliğinde ortaya çikan semptomlar

unutkanlığa sebep olur. öyle ki b12 vitamini eksikliği olan kişi tedavi amaçlı kullanması gerek iğneyi veya oral yoldan alması gereken ilacı bile unutur.
halsizliğe yol açar.
dikkatsizliğe yol açar.
uyuşukluğa sebep olur.
iştahsızlık yapar.
uyku sorununa sebep olur. gece uyumakta güçlük çekme, 3-5 saatlik kısa aralıklar uyumak ve gün içinde uykunun gelmesi gibi...
saç dökülmesine sebep olur.
gerginliğe sebep olur.
yaraların geç iyileşmesine sebep olur.
depresyon etkisi yapabilir. melankoli, tükenmişlik ve mutsuzluk hislerine sebep olabilir. b12 eksikliğini giderenler eskisine göre daha özgüvenli ve mutlu olduklarını söylemekte.
cümle kuramama, konuşmayı tamamlayamama, sinirlilik ve kramplara neden olur.
kas ve eklem ağrılarına sebep olur.
işığa karşı duyarlı yapar.
baş dönmesine sebep olur.
demir mineralinin eksikliğine sebebiyet verebilir.
megoblastik anemiye sebeb olur.
kronik olarak eksikliği beyinde ciddi hasarlara sebep olur.
ağızda aft oluşumuna sebep olur.
takıntılara sebep olur.
dna sentezi sekteye uğrar.
günlük hayatı olduka etkiler. yaşam kalitenizi yarıya düşürür.

eksikliğinde en sik kullanilan ilaç ve iğne

dodex: b12 vitamini eksikliğinde kullanılan çok kuvvetli bir iğne. aile sağlığı merkezi tarafından tutulan enjeksiyon kayıtlarına göre türkiye'de en çok yaptırılan iğnedir. b12 eksikliğine göre kullanım miktarı ayarlanmaktadır.
vücut dodex'e direnç gösterebilir. bu yüzden 3 ayda bir doktor tarafından kontrol edilmeli.
başka ilaçlarla beraber kullanılması dodex'in faydasını azaltabilir. böyle bir durumda doktora kullanılan tüm ilaçlar söylenmeli.
astım, ürtiker, egzama gibi alerjik hastalıklarınız varsa kullanmadan önce deri testi yaptırarak aşırı duyarlı olup olmadığını araştırılmalıdır.
alkol ile eş zamanlı kullanıldığı zaman etkisini azaltır.
düzenli olarak kullanan herkes b12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan semptomların azaldığını belirtmekte.

benexol: b12 vitamini eksikliğinde kullanılan, oral yollar alınan bir ilaç.

ek bilgi:

yoğurt suyu, b12 vitamini açısından oldukça zengindir.
alkolün vücutta su ve c vitaminiyle beraber emdiği vitamindir. o yüzden b12 eksikliği olanlar fazla alkol kullanmamalı.

edit: doktora görünmek önemli.
unutkanlığımı şu an buna bağladığım eksiklik. yoksa?
yukardaki semptomların hepsine sahip olduğum, özellikle unutkanlık sorununu bu aralar çok fazla yaşadığım, muzdarip olduğumu düşündüğüm eksiklik.
göz seğirmesinin de içinde olduğu semptomlardır.
yaşınız geçkinse ve b12 eksikliğiniz sebat ediyorsa lütfen bir gastroenteroloji uzmanına başvurun...
bir adam vardıııı doktor olan. doktor olan. doktor olan. ah ah nerde şimdi o eski doktorlar. drmurti dahiliyeden çağırılıyorsunuz.
düşük olduğunu öğrenince aslında ben zekiymişim yanılgısına düşülmesi.
sinir ve beyin fonksiyonlarının başarılı bir şekilde devam etmesini sağlayan ve kırmızı kan hücrelerinin meydana gelmesinde etkili olan vitamine b12 vitamini adı.