baki koşar

1970 batman doğumlu. profesyonel gazetecilik yaşamı, 90'lı yılların başlarında nokta dergisi'nde başladı. aynı yıl, çağdaş gazeteciler derneği'nin "yılın gazetecileri yarışması"nda ödül kazandı ve "don kişot imana geldi" başlıklı özel dosyasıyla, ilk kez verilen çetin emeç gazetecilik ödülü'nde ilk üçe girdi.

daha sonra, sırasıyla, aktüel, akis, ep ve tempo dergileri'nde çalıştı. aktüel'de yaptığı "vildan'ın ölümünde mit parmağı" başlıklı haberi, mit'in tarihinde ilk kez "resmi" olarak açıklama yaptığı haber oldu.

sonra televizyon yaşamı başladı. flash tv'de televizyonculukla tanıştı. ardından nurseli idiz'le birlikte kanal d'de prizma programı'nı hazırladı. show tv'de, "sıcağı sıcağına" programında, odağında "insan"ın olduğu, toplumsal meseleleri, söyleşileri ve analitik haberciliğiyle masaya yatırdı.

televizyonculuğu cnn türk ile devam etti. bu kanalda, kuruluş aşamasındaki bir yıllık hazırlık süreci dahil dört yıl çalıştı. birecik barajı'nın suları altında kalan, gaziantep'in nizip ilçesi'ndeki antik zeugma kenti'ne ilişkin aylar süren canlı yayınları ile kamuoyunun dikkatini çekti. zeugma'nın dünya gündemine taşınmasında büyük katkıları oldu. ismi "bay zeugma"ya çıktı...

cnn türk'de, kendine özgü bir sunum stili oluştu; insan-toplum ve kültür ilişkisi üzerine yaptığı özel haberleri, 5n1k adlı programda, "bir baki koşar haberi" olarak anons edildi. bu programda, amerika- afganistan savaşı sürecinde yayınladığı, "van'daki küçük afgan ressam kız" adlı haberi, ona abdi ipekçi dostluk ve barış ödülü'nü getirdi. "güneydoğu'da kadın ve su ilişkisi" konulu özel tv dosyasıyla, dünya bankası'nın uluslararası düzeyde yaptığı "su" konulu yarışmada, ilk beşe girdi ve bu kurum tarafından, türkiye'yi temsilen resmi olarak japonya'ya davet edildi. hem uluslararası su konferansı'nı izledi, hem ödülünü aldı.

sonra tekrar edebiyata yoğunlaştı: "kilidi sırlı anahtar" adlı ilk romanı, edebiyat ve basın tarafından ilgiyle karşılandı. ardından, "kader otelinde bir aşk cinayeti" ve "tarkuşu" adlı kitapları yayımlandı.

koşar, 22 şubat 2006'da evinde bıçaklanarak öldürülmüş halde bulundu. koşar'ın, şişli'ye bağlı feriköy semtindeki evinden kötü kokuların gelmesi üzerine çevredekiler polise haber verdi.

bodrum kattaki evin kapısını kırıp içeri giren polisler, koşar'ı bıçaklanarak öldürülmüş halde buldu. koşar'ın iç çamaşırlı cesedi üzerinde yapılan incelemede, koşar'ın iki gün önce 20 yerinden bıçaklandığı öğrenildi.

izmir siyah pembe üçgen lgbtt derneği iki yıldır koşar adına nefret suçlarıyla mücadele etkinlikleri düzenliyor.

kaynak: bianet

(bkz: baki koşar kültür ve sanat festivali)