banu avar

90lı yıllarda trt de program yapan gazeteci ve yazar. daha sonra trt 2 ye geçti ve bir gün tamamen koptu trt den *. ayrıca kendisinin yazmış olduğu kaçın demokrasi geliyor, hangi dünya düzeni ve batının politikaları bugün de aynı böl ve yut adında kitapları vardır*.
trt'den kopması tamamen politik duruşu nedeniyle koparılması olarak düzeltilebilecek meseledir. dobra kadın , zeki kadın , on numara akademisyen zekası ile oldum olası takdirimi kazanmış kişidir. türkiye'de 10 tane banu avar olsa memleket isveç'i, norveç'i patlatırdı çoktan.
batı trakya türkleri'ne yunanistan hükümetleri tarafından reva görülen hayatı ve onların vatandaşlık hakları, dini hakları, anadillerini konuşma hakları üzerinde son derece güzel bir belgeselini izlediğim bu şekilde geri kalan eserlerini takip ettiğim ve sonunda bütün demokratlığının, insan hakları savunuculuğunun sadece " sınırların ötesinde" varolduğu sonucuna vardığım kadındır. kendisinin sincan özerk bölgesinde yaşayan türklerin durumlarına olan hassasiyetinin türkiye içinde yaşayan ve durumları sincan eyaletindekilerden ya da doğu trakyadakilerden "teknik anlamda" pek de farklı olmayan halklara yaklaşımı çok da insan hakları savunucusuna yakışır değildir.

bu iki yüzlü tavrından olmasa da trt'den gönderilen banu avar, entellektüel ortamlara zaytung'da çıkan bir haberi* gerçekmiş gibi dakikalarca eleştirmek* suretiyle işlediği konuları araştırmadan, mesnetsiz şekilde ele aldığını göstermek suretiyle veda etmiştir.*

kendisinin kariyerine gelecek seçim döneminde mhp'den milletvekili olarak devam edeceğini düşünmekteyim.*

(bkz: ahanda buraya yazıyom)

ayrıca bakınız: http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=5135
severim kendisini, bu kadar açık sözlü oluşunada hayranım. uyutulan bunca gazeteci, yazar ve kıçımın aydınlarının yanında bu kadının eli öpülür, korkarım ki susmayanı susturmayı iyi bilen devletimiz yakında bu kadının da başına bir çorap örecektir.
bugüne kadar hiçbir gazeteciyi takip etmediğim kadar takip ettiğim, bir atatürkçü yada bir gazeteci denildiğinde örnek gösterebileceğim kadın. oturduğu mahallede yaşayan bir arkadaşımın çok sinirli ve ters olduğunu iddia ettiği, elindeki poşetleri taşımasına yardım etmek istediğinde arkadaşıma çıkışan atarlı gazeteci. allah başımızdan eksik etmesin o ve onun gibileri.
sırf muhalefet yapacağım diye entellektüel birkimini hiçe sayan hareketler yapan kadın.
zaytung'u referans gösterdiği konuşmasından bu yana benim için tüm gerçekçiliğini kaybetmiş kişidir.
can dündar'ın mustafa filmiyle ilgili ve vamık volkan'ın da içinde bulunduğu yorumlar yapmıştır. atatürk'ün unutturulmaya çalışılmasından söz ettiği programda kurduğu cümleler sayesinde sevgimi kazanmış kişidir.

kendisini once tv de tanimak daha sonra tanismak beni cok etkilemistir. inanilmaz bir bilgi birikimine sahip ve saglam bir arastirmacidir. herkes zaytung haberi ile yuklenir ama nasil ve niyesini bilmeden ya da devamindaki aciklamayi. turkiye'nin ilk belgeselcisidir. neredeyse cocuklugundan beri calistigu trt'den ahlaksizca kavulmustur. bbc'deki televizyonculuk geçmişine ragmen dobralığı türkiye'deki televizyon kanallarinda hak ettiği yeri bulmasına engel olmustur. inandıklarından taviz vermeden sadece çok çalışarak bulunduğu noktaya gelmiştir. mutevaziligi, dogalligi, kafaniz her sikistiginda bir maille, bir mesajla destek alabileceginiz kisidir. kapitalizmin yutamadigi nadir gazetecilerdendir.

kendisi her zaman bu haliyle "aktif siyasette yeterince oldugunu onun isinin gazetecilik/yazarlik oldugunu ve yapmasi gerektigini yaptigini" söyler. o yuzden milletvekilli olmayı asla dusunmemistir. evet, denildiği gibi mhp'den hatta bir ara chp'den bile teklif almis fakat o bunu hic dusunmemistir. o yazar haliyle bile surekli konferanslar ile kitlelere ulasir. parti ya da gorus ayirt etmeden davet edildigi her konferansa gider.

bu cumartesi bursa'da kalabilseydim ayni anda tekrar agirlama imkanim da olacakti ama kismet.
birikimli, kaliteli, araştırmacı karakterli, cesur ve aydın bir anadolu kadınıdır.
uğur mumcu gibi, hakkını vererek araştırmacı-gazeteciliği öğrenen ve öğreten bir milli cevherdir.