bence

bana/benim fikrime göre anlamı içeren kelime. bir yerden alıntı yapılmadığı, başkasının fikrinin ya da genel geçer bir fikrin yansıtılmadığı inancıyla cümle sonlarında boy gösterir. belki bir taarruz, belki bir gardını alma, belki de yadırganmama çabasıdır çoğu zaman. hassasiyet içeren konu başlıklarında cesaretin kırıldığı o anlara tekabül edişi insanlığımıza ya da kendimize güvenimizi pamuklara sarıp sarmalama çabamıza verilmelidir. e insan bu; hem cesur, hem garantici, hem savunmasız, hem korunaklı.
sözlüğün ihtiyaç duyduğu, anlatımda öznelliği belirten kelimedir.
toplumumuzun icinden bir türlü çıkamadığı sendromdur.

"bence senin..." ile başlayan her cümle varsayımdır. "bence" sendromunu hayatın her noktasında görebilirsiniz. insanın "önce" kendi evinin önünü süpürmesi önemlidir.

neyi, nasıl yapacağını, nedenleri ve ihtiyaçlarını kişinin kendisi bilir. hatta daha genel bir söylemle: "en iyi kendisi bilir." bu noktada kişi size bir bildirim yapıyorsa onu dinlemek, (anlamak değil dinlemek) sizin sorumluluğunuzdadır. bence ile başlayan cümleler kötüdür. benim bu konuda sana nasıl yardımcı olmamı istersin? iyidir.