binbir gece masalları

doğu edebiyatının şaheseridir. bu masalları baştan sona dek kimsenin okuyamayacağı söylenir ya da bu masalları baştan sona okuyanların öleceği. masal demişken binbir gecenin klasik çocuk masalları gibi olduğu düşünülmemelidir. masallarda çok sayıda erotik sahne vardır. hatta eşcinsel ilişkiler bile vardır. masallardaki erotizmle ilgili bir kaç örnek vereyim:

.....bedreddin, uçkur çözüp tüm bedenini kendisi için hazırlamış olan sittü'l hüsn'ün üzerine atılmış ve gömüşmüş. kızın açık kalçalarının arasına diz çöküp sittü'l hüsn'ün bacaklarını ayırmış. sonra da saldırıya hazır vaziyette bulunan koçbaşlı saldırı gerecini kalenin duvarlarına vurmuş ve bir vuruşta engeli ortadan kaldırmış....... ( binbir gece masalları, yapı kredi yayınları, cilt 1, s. 230)

........ve kadınlardan biri hasan'a dönerek elini alt yanına doğru uzatıp işaretle fercini göstererek; bir diğerinin orta parmağını sallayarak ve gözünü kırparak onu çiftleşmeye davet ettiğini.................... (s. 226)

.... o zaman hanımım, bu kız kardeşlerden hangisini seçeceğimi bilemedim. çünkü hepsi de aynı derecede arzu uyandırıyordu. bunun üzerine, gözlerimi kapadım, kollarımı uzattım ve birini yakaladım ve gözlerimi yeniden açtım. ama yeniden hemen kapadım, çünkü güzelliğinden gözlerim kamaşmıştı. seçtiğim kız bana elini uzattı ve beni yatağa götürdü. bütün geceyi onunla geçirdim. kırk kez ben onu doyurdum, kırk kez o beni doyurdu. ve her seferinde oh sevgilim, oh ruhum! diyor, beni okşuyordu; ben onu ısırıyordum, o beni çimdiriyordu; ve bu bütün gece böyle sürüp gitti.....(s. 164)

- tüm batı edebiyatına kaynaklık etmiş ve en çok kopyalanmış doğu eserlerindendir.
- sözlü kültürün gücünü ve kalıcılığını kanıtlayan en özel örneklerdendir.
- doğu'nun yaşamını, din ve sultan gibi engellere aldırış etmeden, tüm boyutlarıyla betimleyen ve sınırsız hayal gücünü körükleyen sosyo-kültürel imecedir.
- bir siyasal mesaj kanalıdır; bir cinsel eğitim aracıdır ve bir ahlak felsefesi kaynağıdır.
- bence, dünya kültürel mirasının en nadide örneklerinin arasında başı çekmektedir.
- masalların baş karakteri, anlatıcı güzel şehrazad'tır. gecenin sonunda hayatını kaybetmemek için, geceler boyu ardı arkası gelmeyen güzel masallar anlatarak canını kurtarma mücadelesi vermiştir...

(bkz: masal)