boyalı dolap

http://i.hizliresim.com/g62dBQ.png

yeni lgbt sitemin kod adı. özellikleri, tamamen lgbt'lerin ihtiyacına göre şekillenecek olması. çok uzatmadan sıkça sorulan sorulara geçeyim.

s: içeriği nasıl olacak? zaten yeterince gay uygulaması yok mu sence internette?
y: içeriği sadece arkadaş bulma olmayacak. biz lgbt'lerin de normal birer insan olduğunu kanıtlar nitelikte, düzeyli tartışmalar barındıran bir site olacak. diye umuyorum. reddit'ten çok esinlendim bu arada.

s: nasıl bu kadar emin olabiliyorsun?
y: emin olamıyorum. ama denemekten da kaçacak değilim. en azından bir şeyler yapmış olurum.

s: olayın hukuki boyutunu nasıl idare edeceksin?
y: bilmiyorum. tek korkum şu anda o. olmadı siteyi yapıp, benden daha cesaretli birine devredebilirim.

s: nereden aklına geldi bu siteyi yapmak?
y: aslında ayı sözlük'e destek çıkmak istiyordum, ama ayı sözlük'ün desteğe ihtiyacı yok sanırsam. ben de kendime ayı sözlük'e kardeş bi site yapmaya karar verdim.

s: ayı sözlük'e gıcık kaptın da mı kendi siteni oluşturuyorsun?
y: ayı sözlük'e gıcık kapsam neden buradan site hakkında yazı yazayım? ayı sözlük ile de, yönetici ile de herhangi bir sorunum yok.

s: reklam yapmanın yasak olduğunu bilmiyor musun?
y: dark bear'dan izin alındı.

s: site ticari mi olacak?
y: ayı sözlük ne kadar ticariyse bu da o kadar ticari olacak.

s: sitenin kod adı neden "boyalı dolap"?
y: "dolaptan çıkma" deyimine gönderme yaptım.

s: site hakkında düşüncem var, nereye iletebilirim?
y: bu başlığa yazabilirsiniz. eğer sözlüğün formatını bozmaktan korkuyorsanız özel mesaj atabilirsiniz.

s: aktivist ruhun tavan mı yaptı?
y: aktivistlikle alakası yok. programlama bilgimi geliştirmek için yapıyorum bu siteyi. biraz aktivistlik olabilir ama, bilmiyorum.

s: ben oyununu bekliyordum, ne sitesi yahu?
y: oyunumu da kodluyorum boş olduğum zamanlar, bu siteyi de.

s: site tutmayacak hehe.
y: def ol git buradan.

aklıma başka soru gelmedi. desteklerinizi, sorularınızı ve önerilerinizi bekliyorum. site kodlandıkça detayları buradan vereceğim.

sitenin prototip versiyonu: http://4df2cdf1.ngrok.io çalışmıyorsa söyleyin, özelden başka bir link göndereyim.
desteklerim sizinle umarim olur.
tebrikler. bizler için yararlı olacağını düşünüyorum. görüşlerimi istiyorsan, isim konusunda daha pratik bir sey olabilir mi diye takıldım. ''boyalı dolap'' ı sitenin sloganı olarak kullansan daha uygun olur gibime geldi. belki de zamanla oturur şimdilik bana oyle geliyordur.
bence gayet güzel bir dusunce. umarım diğer tanışma uygulamalarindaki gibi abaza insanlar hiç böyle bir şeyin olduğunu keşfetmez.
bence sitede ana unsur chat olmalı. eşcinsellerin girdiği chat siteleri çok leş ancak çoğu hala alternatifi yok diye girenler oluyor.
http://i.hizliresim.com/ODLzp3.png

duyurular, giriş ve üyelik sistemi bitirildi. şöyle bir çiçekli tasarım yaptım ama bilmiyorum güzel duruyor mu? eğer güzel durursa sitenin her yerine çiçek yerleştireceğim.
kanal nedir?

reddit'teki "r" uzantılı başlıklar olarak düşünün. her kanalın kendine özel bir kuralı olacak. bi de genel site kuralları var elbette. örneğin "duş düşünceleri" diye bir başlık vardı reddit'te. şu anda o kadar kapsamlı bir şey düşünmüyorum ama isteğe göre açabilirim.

kanallardan bazıları:
#lgbtsorunlari(lgbt ile ilgili genel sohbet)
#boyalidolap(site ile alakalı sorular ve önerileriniz)
#gayisleri(erkek eşcinsel konuları)
#lezbiyenisleri(kadın eşcinsel konuları. aslında bunu gay ile birleştirecektim ama ayrı yapmanın daha uygun olduğunu gördüm.)
#biseksuelisleri
#transisleri
#oyun
#programlama
#muzik
#sicmikgonderi(shitposting başlığı. ama bundan emin değilim)
#english(yurtdışından yapılacak paylaşımlar için)
#sanat

reddit'teki çoğu başlıkları direkt olarak apartmayı planlıyorum. sizin de aklınızda başlık varsa ekleyebilirsiniz. şu anda cancanlı adlar kullanmadığım için kanallar çok sönük durmuş. düzenleyeceğim.

trophy'ler.

kişiler, sitede yaptığı her olumlu iş için trophy kazanacak. bunlar üyenin düzeyli olduğunu, güvenilir olduğunu bildiren kazanımlar olacak. bir üyenin trophy'sine bakarak troll olup olmadığını anlayabilirsiniz. trophy'ler ikiye ayrılır, otomatik verilenler, yöneticinin verdiği trophyler.

ayı sözlük'ün aksine eksi oy olmayacak sitede. eksi oyun, kişiler arasındaki dostluğu parçaladığını düşünüyorum.
hiç bahsedilmemiş heterolar da yer alacak mı?

#heteroisleri
bilmiyorum ki. alsın mı sizce?
öncelikle kolay gelsin, sitenin tasarım renkleri çok güzel duruyor, izininle tek eleştirim çiçek kısmında; hem site bütünlüğü içerisinde hem de ana bannerda daha grafiksel bir tasarım veya obje sitenin ağırlığı ve ciddiyeti anlamında bir artı sağlayabilir.
boyalı dolap isim olarak iyi, renkli dolap ta olabilirdi.

heterolar yer almasın desen bile nasıl anlayabilirsin ki? bi kimliği kullanarak yine girebilirler. sonra ayırt etmek zorlaşır hangisi gerçekten bi hangisi hetero. bu yüzden yalan söylemek zorunda bırakılmasın. hetero kimliği ile giriş yapılabilsin. hatta çoklu seçenekler olmalı, mesela bi-curious hetero ya da heteroflexible gibi. böylelikle kendinden şüphesi olan kişiler cevaplar bulabilirler.

yine de sen bilirsin.
sonuçta lgbt açılma sitesi olduğu için bicurious ve heteroflexible gibi kavramları içeren başlıkları bile açabiliriz. mantıklı bence dediğin. bunu düşünerek programlayacağım siteyi.
arkadaşlar, bir arkadaşımla karara varamadık bi konuda. o diyor ki, sitenin tasarımı lgbt temalı olmasın, herkese hitap etsin diyor. yani ayı sözlük gibi demeye çalışıyor sanırım. ben de diyorum ki, üstteki header falan hep gökkuşağı olsun, ama yormayan renkler olsun. sitenin lgbt sitesi olduğu belli olsun diyorum. siz ne diyorsunuz?

şöyle bir şey düşünüyorum örneğin: https://t3.ftcdn.net/jpg/00/78/82/60/160...
sphynxinator site'nin adı zaten dolaptan çıkma ile ilgili olarak boyalı dolap. lgbt teması zaten ilk olarak isim'de kullanılmış. isim tarafsız değil.

isim aynı kalacaksa tasarımın da aynı kalmasında göze batan bi taraf olmaz sanırım ancak fazla göze sokulmaması tercihimdir.

basit ve yalın bi tasarım bence herkes için iyi. mesela ayı sözlük'te gökkuşağı sadece ayı'nın papyonunda kullanılmış. az ama öz. gereken mesaj verilmiş mi evet. gerisi gereksiz.

bir öneri: sabit bir tema yerine kişiye özel tema da kullanılabilir. yani siteye üye olurken kimliğimizi seçmemiz gerektiğinde pride bayraklarının renkleri kullanılabilir. mesela: 'bi' seçeneğini seçen kişinin kendi teması pembe-mor-mavi olabilir. - ki haliyle birden fazla tasarım gerektirir. kullanıcı kendi renklerinde olan bir siteyi daha fazla benimser.

seçenekler > tema seç > bi-pride gibi mesela.

sphynxinator tavsiyem fazla acele etme.
aslında kimlik seçtirtmeyi düşünmüyorum siteye üye olurken. bilmiyorum yanlış mı yapıyorum ama öyle düşünüyorum. bence kimliği merak eden üye olursa sorar öğrenir. ben öyle yapıyorum şahsen ayı sözlük'te. hmm zaten şöyle düşünüyorum, ilk önce server'ı kodlayayım, daha sonra tasarıma bir şey bulurum. eğer yardım etmek isteyen arkadaşlar olursa yardıma açığım.
site sandığımdan daha erken bitecek galiba. maddi sorunları aştıktan sonra alpha sürümü yayına girebilir, o zaman yardımlarınıza ihtiyacım olacak. ne gibi yardımlar derseniz, siteye girip tartışma konusu falan açmak, eksikleri söylemek. şu anda en büyük sorunlar hukuksal ve maddi sorunlar. neyse, ilk zor kısmı hallettim, bunu da hallederim sanırım.
kuzenimin arkadaşları varmış. onlara söyleyecek siteyi. yaşasın, birkaç tane daha üyem oldu.

kuzenim diyor ki, siteyi yabancılara yap. türklere yapma. mantıklı geldi bana nedense.

düzenleme: sitenin back end'i bitti. sadece tasarımı kaldı.
ilk mesajda en altta sitenin prototip versiyonunun linkini vereceğim. istediğiniz gibi girip bakabilirsiniz. ama her zaman değil tabii ki.

sitenin alpha testini kendim yapmayı düşünüyorum ama framework'ün özelliği sayesinde beraber de yapabiliriz.
http://i.hizliresim.com/VDrnpP.png

delireceğim. ayı sözlük'e benziyor site gittikçe. tasarımda bu kadar kötü olduğumu bilmiyordum yahu.
  • /
  • 4