bozuk para

en çok talep gören, alışveriş yapmek, ulaşımdan faydalanmak için olmazsa olmaz araç. hani paranla rezil olma durumu vardır ya işte o sözü doğrulayan para türüdür. 100 tl ile dolmuşa binersin, adam ya seni dolmuştan atar ya da üstü- zenginliğin gözü çıksın- kalsın dersin. bir de bu durumu kullanan kurnazlar vardır; dolmuşa biner ve 2 lira olduğunu bildiği yer için 1,5 lira uzatır. üstünü isteyen şoföre de bozuğum o kadar diye cevabı yapıştırır. oh kebap. yani anahtar kelime: ''bozuk para''.
bozuk..hem de sütü bozuk.. gavur para..*
madeni ve kağıt (banknot) olarak iki çeşittir.

bütün 200 tl'yi bozdurunca elde edilen para da bozuk paradır. bir 10 tl'yi, iki adet 5 tl veya bir adet 5 tl ve beş adet madeni 1 tl vb. olarak bozdurunca elde edilen de bozuk paradır.

genellikle madeni paralar için kullanılır bu söz.
şu an türkiye cumhuriyeti'ndeki tedavül eden madeni paralar 1 kuruş, 5 kuruş, 10 kuruş, 25 kuruş, 50 kuruş ve 1 lira'dır.

daha eskiden, 1940'lı yılların ortalarına dek, bir para birimi olarak " para" da kullanılırmış. 40 para, 1 kuruş'a, 100 kuruş ise 1 lira'ya eşittir...

şu halde, bütün bir paranın bozulmuş haline, daha küçük birimlere ayrılması sonrası elde edilen paralara bozuk para denir.

örneğin madeni 1 tl'yi de bozdurabilir ve elde ettiğiniz para için bozuk para diyebilirsiniz. artık 100 adet 1 kuruş olarak mı bozdurursunuz, 2 adet 50 kuruş mu, orası biraz da bozana kalmış, bozdurana değil!*
harcama zorunluluğu hissettiren, bozuldukça harcanan para
ülkemizde yaşamların harcanma biçimi.