bülent ecevit

türkiye'nin en önemli siyasetçilerindendir. chp ve dsp genel başkanlığı ve 5 dönem türkiye başbakanlığı yapmıştır. 81 yaşında (2006) hayatını kaybetmiştir.
rahmetli dedeme hem karakter hemde tip olarak çok benzediğinden dedem gibi gördüğüm siyasetçi.bir kuruş dahi halkın parasını çalmamış dürüstlüğüyle nam salmış ecevitin en büyük şanssızlığı türkiyede doğmasıdır.normal bir ülkede doğsaydı çok başarılı başbakan,yazar yada şair olacağından eminim
örnek bir devlet adamıydı. politik duruşu, çizgisi uzun uzun tartışılabilir belki, ama duruşu, donanımı, kalitesiyle bugün göremediğimiz bir çizgisi, çıtası vardı devlet adamlığı konusunda. şimdi "ananı da al git!" lere kaldık.
ingilizcesi çok güzeldir, ilginç bir şekilde de dış politikada büyük aksiyonlar döndürmüştür; kıbrıs harekatı ve öcalan'ın yakalanması gibi kavşak noktalarının ilan edicisi olmuştur genelde. emin olmamakla birlikte özal döneminin açılımlarının yarattığı kargaşayı kurumsal reformlarla dengelemişti galiba ama dediğim gibi pek emin değilim.
(bkz:karaoğlan) 2001 krizinde meclis binası önünde dönemin başbakanı olan bülent ecevite yazar kasa atma hadisesi geldi aklıma. allahıma bin şükür artık ülkemde böyle krizler yok. çünkü yazar kasamız yok vardı da biz mi "z raporu"kesmedik.