bulgaristan

başkenti sofya olan kendi halinde, pek etliye sütlüye karışmayan kuzeybatı komşumuz. orada yaşayan türk azınlık ta olmasa, neredeyse varlığından bile haberdar olmayacağız.
bu ülkeye gidip, bir süre yaşayan bir arkadaşımın söylediklerine göre; alkol ürünleri (özellikle viski, vodka, şarap) çok ucuzmuş.
bilinirliği orada yaşayan azınlık türklerden değil , kesinlikle cevapsız gelen çağrılardandır. да
kapkaç, soygun, kazıklanmak ne ararsanız bulabileceğiniz ab üyesi ülke. ingilizce bilen insan yok denecek kadar azdır. suratsızlık ve alkolden komaya girecek kadar içmek bir bulgar geleneğidir. ülkenin belli bölgelerinde yoğun türk nüfus yaşar(ayrıca çingene ve pomak azınlıkta vardır). çingene ve pomak nüfusun bir kısmı türkleşmiştir. zaten sıradan bir bulgar için çingene ve türk aynı şeyi ifade eder. ikiside tiksinilecek yaratıklardır. osmanlı imparatorluğu ile geçirilmiş onca sene dolayısıyla dillerine bir sürü türkçe kelime geçmiştir. ülkede müthiş rüşvet döner. polislik bir işiniz olursa vay halinize. rüşvet verirkende sakın utanıp, çekinmeyin. çıkarın ve parayı verin. bulgaristan'a illa gideceğim diyenler; ucuz kayak merkezleri ve kumarhaneler dışında ülkede dişe dokunur birşey yoktur.

ps1: sofya eh işte bir şehirdir.

ps2: şu sıralar ülkede büyük bir türk dizisi furyası yaşanıyor. yaprak dökümü ve muhteşem yüzyıl en çok izlenen diziler.
yaşanan ekonomik kriz sonrası, hükümetin bugün istifa ettiği ülke.
başbakan boyko borisov, istifa dilekçesinde, "polisin vatandaşını dövdüğü bir hükümette yer almak istemiyoruz. biz iktidarı halktan aldık, bugün tekrar halka iade ediyoruz" dedi.
ülkede elektiriğe yapılan yüksek zamlara karşı son 10 gündür protesto gösterileri yapılıyordu.

beğenmediğimiz bulgaristan'da bunlar yaşandı. başbakan halkın taleplerine kulak veriyor.
biz 14 aydir roboski'de ne oldu hala bilmiyoruz...
bulgaristan avrupa birliği üyesi, biz değiliz..
fazla yoruma gerek var mı?
dünyanın en iğrenç tütünlerinin özen ile seçilip avrupada sigaraya para vermemek için pintilik yapanlara özel üretilen sigaraların satıldığı bir ülke.*
basın özgürlüğü sıralamasında en son sırayı alan, git gide daha da tutucu bir yere dönüşmeye başlayan avrupa ülkesi. bir tarafın bu topraklara ait olması büyük sempati yaratmaktadır.
lgbti+ farkındalığını arttırmak için sokaklarında “korkunç değil, sadece sevgi — farklı insanlar, eşit haklar” yazılı bilboardlar yer alan ülke. tabi panolar hemen homofobik sansürlere maruz kalmış.

https://asdi-lgbti.com/2019/01/19/lgbti-...