cadılar bayramı

her yıl 31 ekimde özellikle amerika ve avrupa ülkelerinde kutlanan, başta çocuklar olmak üzere, insanların değişik kostümler giyerek kutladıkları, kökeni hıristiyanlık öncesi pagan dinlerine dayanan bayramdır.
sene 2009 masum masum work and travell vasıtasıyla amerika'ya gitmişiz. dönmeden bir hafta önce bu cadılar bayramı hedesi başladı. bir de böyle bir şey yani günlerce sürüyor. biz de eğlence parkında çalıştığımızdan her yeri korkunç(!) şeylerle kapladılar. işte mumyalar, cadılar, canavarlar falan. bizim çalıştığımız restoranın arkasını da kapatıp labirent gibi bir şeyler yaptılar. bir anda karşına korkunç bir şeyler çıkıyor labirentte. bir akşam en yakın arkadaşım restorandan çıkmış yandaki tuvalete gitmiş. ben de kapıdayım o sırada. tuvalete gitmek için buradan geçmemiz gerekiyor. arkadaşım gelirken bir çocukla annesi de labirentten çıkıyor. arkadaşım bir anda bunların karşısına çıktı. çocuk dediğim de kazık kadar on yaşında falan. çocuk benim arkadaşı görünce artık arkadaşım bütün gün çalışmaktan, o iğrenç iş kıyafetleriyle nasıl göründüyse gözüne, korkudan anasının kucağına zıpladı ve dona zıçtı afedersiniz. sonra da ağlayarak arkadaşıma "seni canavar sandım" dedi. çocuk korkudan ölmek üzere olduğu için bu hakaretini görmezden geldik tabi.
her zaman kutlamak istemişimdir fakat çevrem ramazan bayramını diretmektedir.
her sene her sene insanların üşenmeden gidip kostüm beğenip giydikleri ekim in son gecesi kutlanan tuhaf bayram.. aslında genel konsept korkutmak üzerine ama çoğunlukla insanlar eğlenceli ve komik kostümleri tercih ediyorlar..
hep aklımdan ve içimden vampir olmayı geçirdiğim bayram. türkiye de de kutlansın isterim.
bizim şeker (ramazan) bayramının, eğlenceye dönüştürülmüş halidir. açıklam:cadılar bayramı, her sene 31 ekim'de kutlanan, pagan ve sonrasında hristiyan kökleri olmasına rağmen günümüzde seküler bir kutlama halini almış bayram. çocukların genellikle korkunç kostümler giyerek kapı kapı dolaşıp şeker, meyve ve diğer hediyeleri topladığı bir bayramdır.
100 beyefendiye sorduk: cadılar bayramı nedir diye..bir popüler cevap aldık..evlendikten sonra her gün cadılar bayramı.
gelmiş geçmiş en eğlenceli gelenek olmakla birlikte türkiye'de yaşıyorsanız kapıya gelen kostümlü çocuklar olmadığı gibi, balkabağı oymak konusunda en ufak bir fikriniz olmayabilir, kostüm seçmeyebilir ve cadılar bayramı eğlencesine katılamayabilirsiniz. yine de cadılar bayramı geleneklerinden biri olan korku filmi gecesini gerçekleştirebilir ve belki de iyi bir çocuk olursanız cadılar bayramında uyumlu kostümler edinip kendi kendinize eğlenebileceğiniz arkadaş/lar edinebilirsiniz.
bizde de olsa dediğim son derece geyik bayramımsı birşey, düşünüyorum da bizde olsa ortalıkda öyle ecic bücüş çocuklar dolansa tekbir getirip taşlayan tipler olur he kesin, işin geyiği bir tarafa aslında kelt festivali olarak doğan bu bayram hasat sonunu kutlamak için ortaya çıkmıştır ve paganlara dayanmaktadır doğu avrupa ülkelerinde başlasa da dünyada ki her şey gibi amerikya göçlerle amerikaya mahsus bir bayram imajı almış ve en gösterişli orada kutlanmaya devam etmiştir, eski çağlarda her türlü kötü şeyin faturası ölüler alemine kesildiği (için kıtlık kuraklık salgın hastalıklar vs) insanlar 31 ekimde ki bu festival gününde yaşayanlar ve ölüler arasında bir bağ günü olduğuna inanıp yakılan ateşler ve takılan maskeler ile ruhları taklit eder ve hasat ürünlerini kesilen hayvan kemiklerini yakarak ruhlardan korunduklarını düşünürmüş tabi artık olay sadece işin geyiğine ve eğlencesine dönüşmüş ruhlar bunlardan korkar taklit eder olmuştur.bütün bu tantanada olan hırıstiyanlık sonrası cadı diye yakılan aslında sadece parapsikolojiyi bilen ve kullanan insanlara olmuştur.
türkiye'de olsaydı büyük ihtimalle her sene bir simit arabasıyla dolaşır, insanlara jamiryo diye bağırırdım. **
her yıl 31 ekimde amerika, avrupa ve kadıköy'de kutlanan bayramdır. *
yozgat'ta kutlamak istediğim bayram.
bigudi club'te de kutlanmıştır. hatta gecenin müziklerini cake çalmıştır.
islam dünyasının en büyük eksiğidir bence. tabi manyak olmamaktan sonra.
bu sene geyik olarak kutladigim bayramdir.
yabancılar meşhur bayramıdır. bal kabakları ve korkunç kostümler üzerine yapılan iştir. sloganı da "şeker yada şaka" dır.