cahile cahil demek cahillik midir

değildir. lakin göte göt denir mesela. bir şeyin ne olduğu konusunda objektif tanım yapmak bizi de onla aynı kulvara sokmaz. kapiş?
eğer cahile cahil diyen cahil olsaydı cahil demek de cahillik olacağından cühelaya cahil demek cahilliğin söylenmemesini gerektirirdi ve bu argümanla cahilliğin belirlenmediği bir dünyada aydınlık hayal olacaktı. neyse ki böylesi karanlık bir dünyada yaşamıyoruz.
bir durum saptamasıdır...
ama boşvermek gerekir; gündemde daha önemli meseleler vardır...

(bkz: millet koşun sözlükte kavga var)
bu konuda halklailiskilerci yazarımıza katılıyorum. maalesef elitist bakış açısı kendi aristokrasini oluştururken kendinden az bilgili olana saldırgan tavırlar sergiler. nitekim bilgiyi aldıktan sonra onu kendi tekeline alarak o bilgiden mahrum olan kişiye yukarıdan bakar. bu son derece sakat ve bir o kadar sığ bir yaklaşımdır. maalesef türkiyede ve yine dünyanın bazı bölgelerinde bu elitist grup kendini tanrının en kıymetli yaratıkları sanarlar. oysa gen havuzunda diğer insanlarla akraba olduklarının farkında değildir. o yüzden bilgi paylaştıkça çoğalır. cahillik bir suç değildir, sistem içinde bir insan bilgisiz ise o sistem sakattır ve sistem içerisinde bilgi olsun ya da olmasın her insan sakattır.

ekşi sözlükte anadolu çomarı ya da hüloğğcu diye kavramlar da hiç hoş değildir. ulan toplum bizi ötekileştirmiş ibne demiş, götveren demiş. sen de anadolu çomarı, hülooğcu, cahilcühela derken aynı ötekileştirmeyi yapıyosun fark etmeden. yani faşizm damarlarında ama haberin yok. sen ölmüşsün ama bilmiyorsun anacım.