çiğ köfte

daha yeni keşfettiğim* muhteşem ötesi yiyecek. şanlıurfa yöresinden gelir. lavaş arasındakine bayılırım. nar ekşili falan vuhuuu!
hz.ibrahim , devrin kralı nemrut’un putlarını kırarak ,allah’ın varlığına inanmaya davet edince nemrut öfkelenir ve hz.ibrahim’in ateşe atılmasını emreder.böylece büyük bir ateş yakmak üzere yöredeki bütün odunlar toplanır. nemrut evlerde ateş yakmayı da yasaklar. halk ateş yakmadan nasıl yemek yapacağını düşünür durur. işte bugünlerde bir avcı,avladığı ceylanı eve getirerek hanımından yemek yapmasını ister.hanım evde odun bulunmadığını söyler.çevrede toplanacak bir tek dal odun dahi kalmamıştır. avcı, çoluk çocuğun aç kalmaması için hanımından bir çare bulmasını ister. bunun üzerine kadın,ceylanın budundan yağsız et çıkararak bir taş üzerinde başka bir taşla döverek ezmeye başlar.sonra ezilmiş eti bulgur,biber ve tuzla karıştırarak yoğurur. böylece o leziz ve tadına doyulmaz “çiğ köfte” meydana gelir. ( alıntıdır.)

ustası yapacak, mutlaka et konacak- etsiz çiğ köfte mi olur?- acısı bol olacak... doğu ve güneydoğu'nun en kral yemeğidir.
tavana yapışanı makbuldür