cihan kırmızıgül

istanbul kağıthane'de yaşanan bir asayiş sorunundan saatler sonra o bölgede bir otobüs durağında boynunda poşusu olduğu halde otobüs beklerken tutuklanan ve iki yıldan uzun süredir f tipi cezaevinde tutulan galatasaray üniversitesi mühendislik fakültesinde okuyan doğulu** öğrencidir. kendisi hakkında yapılan suçlamalarda mezkur olaya karıştığına dair bir delil bulunmamasına rağmen boynundaki puşi'nin terör örgütü mensuplarının siyasal sembolü olduğu iddiası ve suçlamasıyla 33 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştır.

benzeri bir olay için (bkz: hüseyin edemir)

hiç benzeri olmayan olay için (bkz: ogün samast)

beyaz bere vs puşi konusunda ramazan başar isimli yakışıklı arkadaşımızın yazdıkları için bakınız:

http://www.kaosgl.org/sayfa.php?id=11314#.t7dqu9twhes.facebook
ironik ülkemin güzel çocuğu. bazı insanlar vardır hani.. gülerler. güldüklerini anlamak için dudaklarına bakman gerekiyor. bu adamın, işte, gülümsediğini anlamak için gözlerine de bakmanız yetiyor. gözleri gülümsüyor.

can cihan'ın yaşadıklarını neresinden başlayıp, neresinden tutup anlatmalı; bilmiyorum.
adı açıklanmayan görgü tanığı, olay yerinde gördüğü kişinin cihan kırmızıgül olmadığını söylüyor. tutanağa imza atan polis memurları ise "karakolda attık imzaları" diyorlar. markete atılan molotof kokteyli ve olay yerinde de cihan kırmızıgül'e ait herhangi bir ize, dna verisine rastlanmıyor. can cihan'ın kusuru o olaylar zuhur eylediğinde o civarda olması, poşu takıyor olması ve de kürt olması elbette. bunun dışında olaylarda yer alan kişilerle başka hiçbir ortak yönü yok.

tutuklanıyor.

25 ay süresince "suçsuz" yere hapiste yatıyor. (suçsuz kelimesini tırnak içinde yazdım. zira can cihan'ın suçlu olduğuna dair tek bir kanıt bulunamıyor. hem olmayan şeyi nasıl bulasın ki?) serbest yargılanmak üzere tekrar bıraklıyor onca ay sonra. onu almaya 2 otobüs kalkıyor istanbul'dan. cihan kırmızıgül'ün arkadaşları, arkadaşı olmasa bile onu anlayanlar, öğretmenleri...

ve sonra birden suçlu bulunuyor. e ortada delil yok, bir şey yok. bilakis birbirini tutmayan ifadeler veren insanlar var.

tam 33 yıl ve 9 ay. olayların cereyan ettiği yere yakın olması, poşu takması ve kürt olması yüzünden tam 33 yıl ve 9 ay. indirim maddeleriyle birlikte 11 yıl ve 3 ay. sağ olsunlar "indirim maddeleri"ni unutmamışlar.

adalet mi?
ben görmedim.

candır cihan.
kürdün sıradanlaşan akıbetinin somutlaşmış hali