cinsiyetçilik

kendi ya da çoğunluğun seks olduğusunu üstün kılmak ve diğerlerini hiç saymak .

bakıldığında çoğunluk kadın ve erkek cinsiyetini tanır ve diğerlerini yok sayar .seksist bir yaklaşım.
ne yazık ki lgbti bireylerin arasına bile tenezzül etmiştir cinsiyetçilik. toplumsal kalıplar, eril üstünlük, o kadar normal hale getirilmiştir ki topluma göre aykırı bir durum olarak görülen eşcinsel ilişkilerde bile bu roller oynanır.
sanırım isim ile başlayandır. "kadın ismi" ve "erkek ismi" olayı çok saçma geliyor bana. mesela doğanın içinden seçelim, "yaprak" neden sadece kızlara verilen bir isim? kırılgan ve naif olduğu için mi? ya da "volkan" neden sadece erkek çocuklarına veriliyor? aşın bunları.
özellikle eşcinsel erkeklerde ve trans erkeklerde gördüğümde çok sinirleniyorum. aslında tüm lgbtqi+ bireylerde gördüğümde üzülüp sinirleniyorum fakat bu ikisinde çoğunluk fazla. toplum tarafından ötekileştirilmiş insanlar olarak neden kadınlara cinsiyetçi davranıldığını anlamıyorum. trans erkeklerde "erkekliğini" kanıtlamak istercesine saçma sapan hareketler, ağzından seksist küfürleri düşürmemeler falan çok rastladığım şeyler. gerçi homofobik geylerden sonra pek bir şey beklemiyorum.
araştırmalara göre cinsiyetçilik erkeklerin akıl sağlığını bozuyormuş. cinsiyetçilik zaten akıl karı bir iş midir ki, bozuk olan şey daha da bozulacak.

df38
adam gibi yerine insan gibi, insanoğlu yerine insanlık gibi söylemlerimize dikkat etmekle bir an evvel aşmaya başlamamız gereken zihniyet hastalığıdır.
daha anasınıfındaykrn başlıyor. erkeğe mavi, kıza pembe renginin dayatılması ile başlayıp "erkek adam istediği saatte sokağa çıkar" cümlelerine kadar gidiyor.