çocukluk yıllarını hatırlatan kokular

aynı zamanda yaşlandığınızı hatırlatan kokulardır.
aynştayn mode off

okul kokusu, brüt, yazın sokakta oynarken akşam üstüne doğru yayılan kızartma kokusu, sonbaharda yeni yapılan salça kokusu.
ellerimi kaldırıma ya da taş betona koyduğumda avcuma sinen o soğuk ve taş benim çocukluğumun kokusudur.
yasemin çiçeği tabi ki..yazlarını ayvalık'ta geçirdiğim çocukluğumun en hoş kokusu.pazar sabahlarının yıldızı annemin pişileri,yataktan o kokuyla uyanmak!*
gecen sene kadıköy balık pazarında alışveriş yaparken eski bir dükkana girdik, dükkanın kapısı sanki zaman tüneline açılıyordu dükkan sahibi ihtiyar amca 60lı yıllarda çakılıp kalmıştı adeta, kolonya satan bu dükkan sanırım açıldığı ilk gün gibi kalmıştı esansların durduğu şişeler fonda çalan radyo (elbette trt korosu ve musiki) amcanın gözlükleri kolalı gömleği, ahşap kafesteki saka kuş herşey zamana karşı olduğu yerde kalakalmıştı ama en önemlisi hep anlatılan o eski esnaflık ruhu en etkileyici olanıydı... bütün kokuları bir bir deneten amcanın verdiği bir koku işte beni asıl zaman tüneline sürüklemişti ama tam olarak nerede olduğu çıkaramıyordum aldığımız kokularla dükkandan günümüze adım attık yol boyu neredeydi kimdi bu koku diye düşünürken o kayıp yer bir anda gözümde canlandı evet çocukluğumdaydım ananemin evinde geziyordum ve arkadaki yatak odasına yaklaştıkça o koku netleşip keskinleşiyordu burnumda ve içeri girince her tarafı kaplıyordu ananemin kesme kristal parfüm şişesinden gelen lavanta kokusu işte bu! ihtiyar amcanın dükkanındaki tılsım adeta bütün geçmiş ruhlara dokunup uyandırmıştı hepsini günümüze davet etmişti.
bana en gerçekci çocukluk yıllarını hatırlatan koku işte bu olmuştu eski lavanta esansı.
çilekli sakız
kokulu mendil
tebeşir
arı mayalı silgi kokusu...
hacı şakir sabununun enfes kokusu...
babamın traş sonrası kullandığı rebul-lavanta kolonyası..
biber kızartması kokusu. çocukluğumun yazlarını hatırlatır. anneannemin bahçeli evi, bahçedeki salıncak, sabah yapılan domates soslu biber kızartması... anneannem hala biber kızartıyor ama değişen bazı şeyler var tabi... mesela artık ağaca kurulan salıncağa binemiyorum.
köy meydanında bulunan, taş fırında odun ateşinde pişirilen o muhteşem köy ekmeği nin kokusu.
tütün kolonyası
hacı yağı
yeğenimin kokulu silgileri
mantar tabancasını ateşledikten sonra yayılan yanık kokusu.
sebamed güneş kremi tam olarak 14 yaşımı ve o yazı hatırlatır her zaman
boynuma doladığım güzel güzel kokan silgiler.
  • /
  • 2